Κορυφή για ΠΟΑ, μεγάλες νίκες για Ηρόδοτο και Αλμυρό

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 10ου ομίλου της Γ Εθνικής, βρίσκεται ο ΠΟΑ εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, ενώ ισοβαθμεί και με τον Ηρόδοτο που όμως υπερτερούν οι Ατσαλενιώτες, που στο μεταξύ τους παιχνίδι είχαν επικρατήσει 2-1.

Στο Ατσαλένιο, στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΟΑ και τον Πόρο, το προσφυγικό σωματείο επικράτησε 1-0 χάρη σε γκολ του Μέμμου στο 35’ και με τη νίκη αυτή, έφτασε τους 20 βαθμούς, όσους έχει και ο Ηρόδοτος, μετά τη νίκη του στο επίσης Ηρακλειώτικο ντέρμπι με την Δαμάστα με σκορ 4-1 χάρη σε γκολ των Λουμπάκη, Ποτουρίδη (2) και Γαρεφαλάκη, ενώ είχε μειώσει σε 2-1 προσωρινά ο Σαβουϊδάκης.

Μεγάλη νίκη για τον Αλμυρό, που συνέτριψε 0-5 τον Άρη Σούδας στα Χανιά, με δύο γκολ του Αζίζι και από ένα των Γιαλούση, Μίσκου και Απλαδά.

Στις νίκες επέστρεψε ο ΓΙούχτας που επικράτησε 2-0 τον Ρεθυμνιακό με γκολ του Σφυρογιαννάκη και του Μαυρουδή.

Στην Ιεράπετρα, η Αναγέννηση επικράτησε 4-1 της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, «ρίχνοντάς» την από την κορυφή, με δύο γκολ του Καλλιμάνη και από ένα των Πυθαρούλη-Ιλόκα, ενώ μείωσε ο Νικόλτσης για τους Χανιώτες.

Στο Μάλεμε, ο ΑΟΑΝ προηγήθηκε στο 37’ με πέναλτι του Παπαδόπουλου, ισοφάρισε στο 50’ ο Γελαδάρης και στο 83’ ο Μαρκάκης διαμόρφωσε το 1-2 για την ομάδα του Αγίου Νικολάου, που είναι στο -1 από την κορυφή!

Άνευ αγώνος τρίποντα για Νεάπολη και Αστέρα Ρεθύμνου.

Τα αποτελέσματα της ημέρας (9/5): 

09/05/21
ft
09/05/2117:00
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ3
3 - 0
ft
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ0
ft
09/05/2117:00
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣΠΛΑΤΑΝΙΑΣ1
50Γελαδάρης
1 - 2
ft
ΑΟΑΝΑΟΑΝ2
37Παπαδόπουλος(ΠΕΝ)83Μαρκάκης
ft
09/05/2117:00
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ0
0 - 5
ft
ΑΛΜΥΡΟΣΑΛΜΥΡΟΣ5
11Γιαλούσης41Μίσκου60Αζίζι72Αζίζι90Απλαδάς
ft
09/05/2117:00
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.4
19Πυθαρούλης32Ιλόκα42Καλλιμάνης49Καλλιμάνης
4 - 1
ft
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ1
68Νικόλτσης(ΠΕΝ)
ft
09/05/2117:00
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ0
0 - 3
ft
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ3
ft
09/05/2117:00
ΠΟΑΠΟΑ1
35Μέμμος
1 - 0
ft
ΠΟΡΟΣΠΟΡΟΣ0
ft
09/05/2117:00
ΗΡΟΔΟΤΟΣΗΡΟΔΟΤΟΣ4
4Λουμπάκης35Ποτουρίδης82Ποτουρίδης92Γαρεφαλάκης
4 - 1
ft
ΔΑΜΑΣΤΑΔΑΜΑΣΤΑ1
48Σαβουϊδάκης
ft
09/05/2117:00
ΓΙΟΥΧΤΑΣΓΙΟΥΧΤΑΣ2
52Σφυρογιαννάκης87Μαυροειδής
2 - 0
ft
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ0

Η βαθμολογία: 

Το πρόγραμμα της Τετάρτης (9/5): 

12/05/21
ft
12/05/2117:00
ΑΟΑΝΑΟΑΝ3
3 - 0
ft
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ0
ft
12/05/2117:00
ΑΛΜΥΡΟΣΑΛΜΥΡΟΣ5
17Αζίζι39Αζίζι76Κουράκης78Πιερτζιάκομι90Κουράκης
5 - 0
ft
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ0
ft
12/05/2117:00
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ4
22Αφράτης33Γιαννακούρος44Κόλα58Κόλα
4 - 1
ft
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣΠΛΑΤΑΝΙΑΣ1
45Μουντούρι
ft
12/05/2117:00
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ1
30Τζανάκης
1 - 0
ft
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ0
ft
12/05/2117:00
ΠΟΡΟΣΠΟΡΟΣ2
24Πήλιος67Φραγκουλάκης(ΠΕΝ)
2 - 1
ft
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.1
48Μερκούρι
ft
12/05/2117:00
ΔΑΜΑΣΤΑΔΑΜΑΣΤΑ3
3 - 0
ft
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ0
ft
12/05/2117:00
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ2
59Βαρουξάκης86
2 - 3
ft
ΠΟΑΠΟΑ3
10Καϊμακαμούδης(ΠΕΝ)69Δωματάς76Σένκα84Νίκολι
ft
12/05/2117:00
ΗΡΟΔΟΤΟΣΗΡΟΔΟΤΟΣ3
45'Μυλωνάς46Ποτουρίδης93ΚοιλιάραςΔ
3 - 1
ft
ΓΙΟΥΧΤΑΣΓΙΟΥΧΤΑΣ1
30Κατσικοκέρης