Απόψε η Ελληνική «μάχη» Τσιτσιπά-Κοκκινάκη!

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της Πέμπτης στο Australian Open και το Τσιτσιπάς – Κοκκινάκης γίνεται στο κεντρικό court του Melbourne Park (περίπου στις 06:00 ώρα Ελλάδος).

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της Πέμπτης στο Australian Open και τα βλέμματα είναι καρφωμένα πάνω στο σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Θανάση Κοκκινάκη.

Όπως ήταν λογικό, οι διοργανωτές τοποθέτησαν το πολυαναμενόμενο ματς στο κεντρικό court του Melbourne Park και θα κλείσει το ημερήσιο πρόγραμμα της 4ης ημέρας των αγώνων (περίπου στις 06:00 ώρα Ελλάδος).

Πρόκειται για την πρώτη αναμέτρηση των δύο ανδρών, με τον Κοκκινάκη να απουσιάζει τα τελευταία χρόνια λόγω τραυματισμών από το tour, χάνοντας την ευκαιρία να παίξει με τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα.

Τόσο ο Στέφανος όσο και ο Θανάσης, ήταν εντυπωσιακοί στην πρεμιέρα τους στη Μελβούρνη με τον 22χρονο Αθηναίο να χάνει μόλις 4 games κόντρα στον Ζιλ Σιμόν και τον 24χρονο Ελληνοαυστραλό να επικρατεί 6-4, 6-1, 6-1 του Κουόν.

Ο Τσιτσιπάς, Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν ημιφιναλίστ στο Australian Open 2019 ενώ ο Κοκκινάκης, Νο267 στον κόσμο, δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει ποτέ το 2ο γύρο στο Major της πατρίδας του.

Δίχως αμφιβολία, ο Στέφανος είναι το φαβορί για τη νίκη, ωστόσο ο Κοκκινάκης έχει αποδείξει πόσο ταλαντούχος τενίστας είναι ενώ η θέληση και η δίψα για τη νίκη τον μετατρέπει σε ακόμα πιο επικίνδυνο.

Το πρόγραμμα στα τρία κεντρικά courts

ROD LAVER ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)

Ντανιέλε Κόλινς (ΗΠΑ) – 6-Καρολίνα Πλίσκοβα (Τσεχία)

1-Ας Μπάρτι (Αυστραλία) – Ντάρια Γκαβρίλοβα (Αυστραλία)

5-Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) – Θανάσης Κοκκινάκης (Αυστραλία)

Όχι πριν τις 10:00GR

Κόκο Γκάουφ (ΗΠΑ) – 5-Ελίνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)

Μάικλ Μο (ΗΠΑ) – 2-Ράφα Ναδάλ (Ισπανία)

MARGARET COURT ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)

11-Μπελίντα Μπέντσιτς (Ελβετία) – Σβετλάνα Κουζνέτσοβα (Ρωσία)

4-Σοφία Κένιν (ΗΠΑ) – Κάια Κανέπι (Εσθονία)

Τόμας Μάτσας (Τσεχία) – 9-Ματέο Μπερετίνι (Ιταλία)

Όχι πριν τις 10:00GR

Πάμπλο Κουέβας (Ουρουγουάη) – 21-Άλεξ Ντε Μινόρ (Αυστραλία)

Τζέσικα Πεγκούλα (ΗΠΑ) – Σαμάνθα Στόσουρ (Αυστραλία)

JOHN CAIN ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)

7-Αντρέι Ρούμπλεβ (Ρωσία) – Τιάγκο Μοντέιρο (Βραζιλία)

21-Ανέτ Κονταβέιτ (Εσθονία) – Χέδερ Γουάτσον (Μ. Βρετανία)

16-Φάμπιο Φονίνι (Ιταλία) – Σαλβατόρε Καρούζο (Ιταλία)

Ρομπέρτο Καρμπάγιες Μπαένα (Ισπανία) – 4-Ντανίιλ Μεντβέντεβ (Ρωσία)