48ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Πρεμιέρα σήμερα για το Ηράκλειο!

Τις υποχρεώσεις της στο 48ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, ξεκινάει ξεκινάει σήμερα η ομάδα του Ηρακλείου, αντιμετωπίζοντας στη πρεμιέρα την ΑΣ Δέκα απο την Θεσσαλονίκη.

Το Ηράκλειο ΟΑΑ, εκπροσωπεί το Κρητικό μπάσκετ σε επίπεδο Παίδων, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που ξεκινάει σήμερα και θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου, ενώ όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά διαδικτυακά και αποκλειστικά στο telesport.gr.

Έξι ομάδες απ’ όλη την Ελλάδα θα παίξουν μεταξύ τους σ’ ένα μίνι πρωτάθλημα στο ιστορικό γήπεδο του Πανελληνίου στην Κυψέλη από σήμερα, Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου ως την Κυριακή 5η Σεπτεμβρίου 2021 και οι αγώνες αναμένονται πιο συναρπαστικοί από ποτέ!

Η αφρόκρεμα του ελληνικού μπάσκετ στο ηλικιακό επίπεδο των Παίδων μονομαχεί για τον πανελλήνιο τίτλο και το telesport.gr θα καταγράψει τις προσπάθειες τους για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Στην τελική φάση προκρίθηκαν οι εξής ομάδες:

ΑΣΚ ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ (η ομάδα της ακαδημίας μπάσκετ του Παναθηναϊκού): Πρωταθλητής ΕΣΚΑ (Αττικής)

ΔΕΚΑ ΑΣ (η ομάδα της ακαδημίας μπάσκετ του παλιού διεθνή μπασκετμπολίστα Νίκου Χατζηβρέττα): Πρωταθλητής ΕΚΑΣΘ (Θεσσαλονίκης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: Πρωταθλητής ΕΣΚΑΝΑ (Νότιας Αττικής)

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: Πρωταθλητής ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης) και νικητής του 1ου ομίλου της Β’ φάσης.

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Πρωταθλητής ΕΣΚΑΗ (Αχαϊας – Ηλείας) και νικητής του 2ου ομίλου της Β’ φάσης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ: Πρωταθλητής ΕΚΑΣΚ (Κρήτης) και νικητής του 3ου ομίλου της Β’ φάσης.

Όλες οι ομάδες έχουν μεγάλη ιστορία στον θεσμό, αφού θεωρούνται παραδοσιακές δυνάμεις, με πολλές συμμετοχές τα τελευταία χρόνια στις τελικές φάσεις. Στους αγώνες θα αγωνιστούν περισσότεροι από 20 διεθνείς μπασκετμπολίστες (γεννημένοι το 2005 και το 2006), οπότε είναι μια μεγάλη ευκαιρία ακόμα και για τους «ουδέτερους» φίλους του μπάσκετ να τσεκάρουν τα καλύτερα ταλέντα της Ελλάδας σ’ αυτό το ηλικιακό επίπεδο.

Το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων της τελικής φάσης έχει ως εξής:

Τετάρτη 1η Σεπτεμβρίου

15:00 ΑΣΚ ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ – ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

18:00 ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ – ΔΕΚΑ ΑΣ

21:00 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου

15:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ

18:00 ΔΕΚΑ ΑΣ – ΑΣΚ ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ

21:00 ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Παρασκευή 3 Σεπτεμβρίου

14:00 ΑΣΚ ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

17:00 ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ – ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

20:00 ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΔΕΚΑ ΑΣ

Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου

13:00 ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ – ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

16:00 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΑΣΚ ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ

19:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ – ΔΕΚΑ ΑΣ

Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου

10:00 ΑΣΚ ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ

13:00 ΔΕΚΑ ΑΣ – ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

16:00 ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ