Μεγάλος κερδισμένος ο Ηρόδοτος, «Χ»ωρίς νικητή το ντέρμπι στις Αρχάνες

Ο Ηρόδοτος που επικράτησε… άνευ αγώνος, ήταν ο μεγάλος νικητής της 11ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου της Γ Εθνικής, μένοντας πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία, μετά το ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι στις Αρχάνες, ανάμεσα στον Γιούχτα και τον ΠΟΑ.

Στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι που διεξήχθη στις Αρχάνες, Γιούχτας και ΠΟΑ έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες και κόκκινη κάρτα μόλις στο πρώτο μέρος. Παρ’ ότι ο Γιούχτας αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 27’, κατάφερε να κρατήσει τον ΠΟΑ μακριά από τα γκολ, ενώ μοιραίος ο Καϊμακαμούδης που στο 1ο λεπτό έχασε πέναλτι για να δώσει το προβάδισμα στους Ατσαλενιώτες.

Στον Άγιο Νικόλαο, ο Αλμυρός ηττήθηκε 1-0 από τον ΑΟΑΝ που πλέον είναι στη 2η θέση με 25 βαθμούς όσους έχει και η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Χρυσοφάκης στο 1ο λεπτό.

Στο Μάλεμε, ο Πόρος πέτυχε τη 2η διαδοχική του νίκη, επικρατώντας 0-1 του Πλατανιά με γκολ που σημείωσε ο Καστελλιανάκης στο 55’.

Στη Σούδα, η Δαμάστα έμεινε από το 32’ με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Σαβουϊδάκη, με τον Άρη να ανοίγει το σκορ στο 51’ με τον Δρακάκη, ενώ με τον ίδιο παίκτη, έκανε και το 2-0 στο 75’.

Το παιχνίδι Αστέρας Ρεθύμνου-Νεάπολη, ολοκληρώθηκε 1-2, με τους Λασιθιώτες να παίρνουν τη νίκη με ανατροπή στο φινάλε.

Η Αναγέννηση Ιεράπετρας, επικράτησε 2-1 του Ρεθυμνιακού και πήρε βαθμολογική ανάσα.