Γ Εθνική: Ηρακλειώτικο ντέρμπι στη Ν. Αλικαρνασσό, δύσκολη έξοδος για ΠΟΑ

Συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής, όπου στο σημερινό πρόγραμμα της 10ης εμβόλιμης αγωνιστικής του κρητικού ομίλου, ξεχωρίζει το ηρακλειώτικο ντέρμπι ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Γιούχτα. Δύσκολη έξοδος για ΠΟΑ στη Σοχώρα, μόνο νίκη θέλουν Αλμυρός και Πόρος.

Ο Ηρόδοτος τρεις μέρες μετά το ηρακλειώτικο ντέρμπι με τη Δαμάστα, θα αντιμετωπίσει ακόμη μία ομάδα του Ηρακλείου, καθώς θα υποδεχτεί το Γιούχτα, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη, οι «κυανόλευκοι» για να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας και η ομάδα των Αρχανών.

O ΠΟΑ θα μεταβεί στη Σοχώρα προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ρεθυμνιακό, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους, με την ομάδα του Ατσαλένιου να βρίσκεται στην κορυφή, σε ισοβαθμία με τον Ηρόδοτο.

Ο Αλμυρός, μετά την εμφατική νίκη με σκορ 0-5 κόντρα στον Άρη Σούδας, θα φιλοξενήσει στο Γάζι τον Αστέρα Ρεθύμνου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε καλό «φεγγάρι», καθώς η ομάδα του Δημήτρη Βολονάκη μετράει δύο διαδοχικές νίκες, ενώ αυτή του Ηλία Ασπρομάτη, τρεις συνεχόμενες.

Ο Πόρος θέλει οπωσδήποτε τη νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Ιεράπετρας, καθώς βρίσκεται σε δεινή θέση και θέλει το «τρίποντο» ώστε να ανέβει τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά.

Στις άλλες αναμετρήσεις, η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ θα υποδεχτεί τον Πλατανιά, ενώ η Νεάπολη θα αντιμετωπίσει τον Άρη Σούδας.

Δαμάστα και ΑΟΑΝ θα πάρουν… ξεκούραστα τρεις βαθμούς, καθώς Άρης Ρεθύμνου και Παλαιόχωρα έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής του κρητικού ομίλου:

data-id="4288" data-cid="1027" data-gmtime="1620828000" data-gmdate="2021-05-12 14:00" data-cc="gr">
12/05/21
ft
12/05/2117:00
ΑΟΑΝΑΟΑΝ3
3 - 0
ft
ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ0
ft
12/05/2117:00
ΑΛΜΥΡΟΣΑΛΜΥΡΟΣ5
17Αζίζι39Αζίζι76Κουράκης78Πιερτζιάκομι90Κουράκης
5 - 0
ft
ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ0
ft
12/05/2117:00
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ4
22Αφράτης33Γιαννακούρος44Κόλα58Κόλα
4 - 1
ft
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣΠΛΑΤΑΝΙΑΣ1
45Μουντούρι
ft
12/05/2117:00
ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ1
30Τζανάκης
1 - 0
ft
ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ0
ft
12/05/2117:00
ΠΟΡΟΣΠΟΡΟΣ2
24Πήλιος67Φραγκουλάκης(ΠΕΝ)
2 - 1
ft
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.1
48Μερκούρι
ft
12/05/2117:00
ΔΑΜΑΣΤΑΔΑΜΑΣΤΑ3
3 - 0
ft
ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ0
ft
12/05/2117:00
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ2
59Βαρουξάκης86
2 - 3
ft
ΠΟΑΠΟΑ3
10Καϊμακαμούδης(ΠΕΝ)69Δωματάς76Σένκα84Νίκολι
ft
12/05/2117:00
ΗΡΟΔΟΤΟΣΗΡΟΔΟΤΟΣ3
45'Μυλωνάς46Ποτουρίδης93ΚοιλιάραςΔ
3 - 1
ft
ΓΙΟΥΧΤΑΣΓΙΟΥΧΤΑΣ1
30Κατσικοκέρης

Η βαθμολογία:

#StandingsΑΓΝΙΗΥΠΕΡΚΑΤΑΔΙΑΦΒΑΘ
1ΗΡΟΔΟΤΟΣΗΡΟΔΟΤΟΣ1511313092136
2ΑΟΑΝΑΟΑΝ15111331121934
3ΠΟΑΠΟΑ1594225151031
4ΑΛΜΥΡΟΣΑΛΜΥΡΟΣ1584335142128
5ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ1584330141628
6ΓΙΟΥΧΤΑΣΓΙΟΥΧΤΑΣ1576222121027
7ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ157352317624
8ΠΟΡΟΣΠΟΡΟΣ157261719-223
9ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡ.157173329422
10ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗ157171618-222
11ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ157082120121
12ΔΑΜΑΣΤΑΔΑΜΑΣΤΑ155372020018
13ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ1550101929-1015
14ΠΛΑΤΑΝΙΑΣΠΛΑΤΑΝΙΑΣ151212829-215
15ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ (-6)ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ142012639-330
16ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ140014141-400
Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το grandsport.gr με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.