![](https://grandsport.gr/wp-content/uploads/2024/03/pigasos-asteras-myrtias121.webp)
Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Πήγασος που επιβλήθηκε με 3-0 των Ελπίδων για την 24η αγωνιστική στη Β1 ΕΠΣΗ.
![](https://grandsport.gr/wp-content/plugins/joomsport-sports-league-results-management/sportleague/assets/images/calendar-date.png)
Στατιστικά παίκτη
Ζαμπετάκης Νικόλαος | ![]() |
10' | ||
Γκούρτσου Μουσταφά | ![]() |
67' | ||
Ζαμπετάκης Νικόλαος | ![]() |
81' |
ADVERTISING
Σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες και καλό ρυθμό ο Πήγασος πήρε το τρίποντο, επικρατώντας των Ελπίδων, επιβεβαιώντας την ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται. Ο Πήγασος μπήκε από νωρίς αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι και είχε στο 7ο λεπτό δοκάρι με τον Ρόσσου. Τρία λεπτά μετά ο Ζαμπετάκης σκόραρε για να βάλει σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στο 10′.
Ο Πήγασος συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, ενώ και οι Ελπίδες είχαν τις δικές τους στιγμές με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με το 1-0 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, έχοντας μάλιστα και δεύτερο δοκάρι με τον Ζαμπετάκη. Τελικά το 2-0 ήρθε με τον Μουσταφά για τον Πήγασο, τέρμα το οποίο «έλυσε» τα πόδια των γηπεδούχων που πλέον είχαν σκορ νίκης στα χέρια τους.
Μάλιστα στο 81′ ο Ζαμπετάκης χτύπησε ξανά για να κάνει το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ, αφού στο 86΄ ο Σταυρακάκης δεν εκμεταλλεύτηκε την τεράσια ευκαιρία που το δόθηκε, αστοχώντας σε πέναλτι. Με αυτή τη νίκη ο Πήγασος εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ενώ οι Ελπίδες κοιτάνε ήδη τη συνέχεια.
ADVERTISING
![ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ](https://grandsport.gr/wp-content/uploads/2020/09/pigasos-logo.png)
![ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΤΕΡΟΥ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΤΕΡΟΥ](https://grandsport.gr/wp-content/uploads/2020/09/elpides-logo-150x150.png)