Εξασφάλισε το Europa League η Σαχτάρ – Ένα βήμα πριν τους «16» η Λάτσιο (vids)

Με σπουδαίο τρόπο και γκολ ξεκίνησε μια ακόμη βραδιά στο Champions League με την Σαχτάρ και την Λάτσιο να «χαμογελούν»…

Η Σαχτάρ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Άντβερπ και με την 3η νίκη στον 5ο όμιλο του Champions League διασφάλισε την παρουσία της μίνιμουμ στο Europa League, αλλά πλέον θα κυνηγήσει την πρόκριση.

Οι Βέλγοι έπαιζαν το τελευταίο χαρτί για την 3η θέση, όμως η Σαχτάρ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά κι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μίκολα Ματβιγένκο στο 12′.

Στο άλλο παιχνίδι που ξεκίνησε 19:45, o Τσίρο Ιμόμπιλε μπήκε αλλαγή στο 62′ και έκανε τη διαφορά για την Λάτσιο κόντρα στην Σέλτικ, με τον Ιταλό φορ να σκοράρει δις στο τελευταίο δεκάλεπτο και να υπογράφει το 2-0 που έφερε τους Ρωμαίους πολύ κοντά στους “16” του Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τσίρο Ιμόμπιλε, με τον κάπτεν της ομάδας να μπαίνει αλλαγή στο 62′ και να κρίνει το ματς στο φινάλε, σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (82′ 85′) και γνωρίζοντας την αποθέωση από τους οπαδούς των αετών.

Λάτσιο-Σέλτικ 2-0

Σαχτάρ-Άντβερπ 1-0