Καλή εμφάνιση και πρώτη νίκη για τη Γόρτυνα

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γόρτυνα που επικράτησε με 4-2 του ΕΓΟΗ/ΑΕ Κρητών σε παιχνίδι που έγινε στους Αγίους Δέκα.

12/11/2023 15:00
5η αγωνιστική - Β1 ΕΠΣΗ - 2023-24

Η ομάδα της Μεσσαράς πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στην τωρινή σεζόν, επικρατώντας στην έδρα της επί του ΕΓΟΗ/ΑΕ Κρητών. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδανικό για την Γόρτυνα που μέσα σε τέσσερα λεπτά πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Μπράχο στο 30′. το δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Κωνσταντινομανωλάκης στο 32′, ενώ το τρίτο γκολ πέτυχε ο Νικόλι στο 34′.

Ο ΕΓΟΗ/ΑΕ Κρητών μείωσε το σκορ με τον Γιούμπα πέντε λεπτά μετά για να διατηρηθεί στο ματς. Μάλιστα η ομάδα του Μάνου Μιχελάκη σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Κατσαμπρακάκη στο 65′, αγχώνοντας για τα καλά τους γηπεδούχους. Όμως το γκολ Κωνσταντινομανωλάκη στις καθυστερήσεις ήρθε να σφραγίσει τη νίκη για την Γόρτυνα, σε ένα τρίποντο που το είχε μεγάλη ανάγκη για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους.