Τρία δοκάρια, πολλές ευκαιρίες και νίκη για τη Φαιστό

Η Φαιστός, έχοντας πάρα πολλές ευκαιρίες και μεταξύ άλλων τρία δοκάρια, επικράτησε του Δία με 1-2 και συνέχισε με νίκες τη πορεία στο πρωτάθλημα, μια «στροφή» πριν το φινάλε.

28/05/2023 18:00
Α2 ΕΠΣΗ - 26η αγωνιστική - 2ος ομίλος 2022-23

Στα πρώτα λεπτά η Φαιστός είχε τον έλεγχο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, όπως και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, έχοντας τρία δοκάρια (!) με τους Παπαδάκη Γιώργο, Γιάννη Γρηγοράκη και Παπαδάκη Μαυρίδη, με το πολυπόθητο γκολ να το βρίσκει τελικά ο πρώτος, στο τέλος του πρώτου μέρους για το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Δίας ισοφάρισε με πέναλτι του Γουργουλά στο 48′, με τη Φαιστό στη συνέχεια να προσπαθεί να βρει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη και το πέτυχε με τον Νικολιδάκη Αλέξανδρο στο 67′, με τη Φαιστό να κρατάει το τρίποντο μέχρι το φινάλε και να παίρνει τη νίκη, μένοντας πάντως στη δεύτερη θέση, καθώς την ίδια ώρα ο Μοχός επικράτησε του Δωριέα με 3-0 και παρέμεινε στην κορυφή. Θετική η προσπάθεια του Δία που έπαιξε χωρίς αλλάγες, έχοντας 11μελη αποστολή για το παιχνίδι.