Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Τύλισο!

Η Τύλισος με ανατροπή, επικράτησε του Λίντο με 1-3 και τερμάτισε στην κορυφή του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ στο τέλος του δεύτερου γύρου. «Πλήρωσε» την απώλεια τερματοφύλακα το Λίντο.

18/03/2023 17:30
Α2 ΕΠΣΗ - 18η αγωνιστική - 1ος όμιλος - 2022-23

Δυνατό το ξεκίνημα για το Λίντο, το οποίο στην πρώτη φάση του ματς άνοιξε το σκορ, όταν από όμορφη προσποίηση, ο Μαθιουδάκης απέφυγε τον αντίπαλο του και με ωραίο σουτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων, με τη πρώτη τους φάση να είναι στο 19′, με τον Μανιούδη από διαγώνια θέση να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Κλάδος με τα πόδια έδιωξε.

Στο 34′ η Τύλισος κέρδισε πέναλτι για χέρι αμυντικού μέσα στη περιοχή, με τον Μιχελουδάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ισοφαρίζει! Μετά το γκολ, η Τύλισος είχε καταιγισμό φάσεων, στο 40′ μακρινό σουτ του Μάτσα, έδιωξε σε κόρνερ ο Κλάδος, Ένα λεπτό αργότερα, σουτ του Παγκαλάκη, δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 43′ ο ίδιος με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Ξανά ο Παγκαλάκης στο 44′ νέο σουτ, έδιωξε με υπερένταση ο Κλάδος, για το 1-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν δυνατό, με πάθος και από τις δύο ομάδες, με το Λίντο να στέκεται άτυχο, με τον Δακανάλη να περνάει στη θέση του Κλάδου στο ημίχρονο, ωστόσο ο πρώτος τραυματίστηκε, με το Λίντο να μην έχει διαθέσιμο τερματοφύλακα στον πάγκο και τα γάντια φόρεσε ο Κυριακάκης.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Τύλισος, η οποία και έκανε την ανατροπή με τον Αμαραντίδη στο 68′ να μην δυσκολεύεται από τετ α τετ να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, με την Τύλισο να χάνει ευκαιρία στο 81′ με τον Μιχελουδάκη να μην μπορεί να νικήσει τον Κυριακάκη, ενώ ένα σουτ του Ανδριαδάκη, μπλόκαρε ο Τσαχάκης.

Ένα φάουλ του Παγκαλάκη στο 89′ απέκρουσε ο Κυριακάκης, ενώ η Τύλισος κλείδωσε τη νίκη στο 90′, με τον Μανιούδη με σουτ να διαμορφώνει το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ
46'
88'

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Η βαθμολογία:

1ος όμιλος

Κατάταξη Ομάδες Αγώνες Πόντοι Νίκες Ισοπαλία Ήττες Διαφορά Διαφορά γκολ τρέχουσα φόρμα
1 ΤΥΛΙΣΟΣΤΥΛΙΣΟΣ 23 56 17 5 1 74 - 22 52 ΗΝΝΝΝ
2 ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 23 50 16 2 5 47 - 28 19 ΝΗΗΝΙ
3 ΑΣΗΜΙΑΣΗΜΙ 23 39 11 6 6 40 - 28 12 ΗΝΝΝΗ
4 ΝΕΟΙ ΑΛΜΥΡΟΥΝΕΟΙ ΑΛΜΥΡΟΥ 23 37 11 4 8 46 - 28 18 ΗΝΝΝΝ
5 ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 23 32 9 5 9 46 - 36 10 ΝΗΗΗΙ
6 ΛΙΝΤΟΛΙΝΤΟ 23 27 8 3 12 44 - 46 -2 ΝΗΝΗΝ
7 ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 23 21 6 3 14 37 - 55 -18 ΙΝΗΗΗ
8 ΠΟΗΠΟΗ 23 13 3 4 16 26 - 82 -56 ΙΗΗΗΗ