Αν και με παίκτη λιγότερο, ο σύλλογος του Θραψανού επικράτησε 1-0 της Βόνης.

11/12/2022 15:00
Α1 ΕΠΣΗ - 10η αγωνιστική - 2022-23

Χότζα Μάριος KOKKINH 35'
Λυδάκης Γεώργιος ΓΚΟΛ 92'

Ο Ανθεστίων πανηγύρισε την 5η συνεχόμενη νίκη του και διατηρήθηκε ψηλά στη γενική κατάταξη. Ήταν, μάλιστα, παλικαρίσια, αφού για περίπου 60 λεπτά έπαιζε με ποδοσφαιριστή λιγότερο, κάτι που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν οι ηττημένοι.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν μια άκαρπη υπεροχή, με τους φιλοξενούμενους ν’ απειλούν, πάντως, με φάουλ του Σταυρακάκη στο 26’. Οι «κιτρινόμαυροι», βέβαια, έμειναν στο 35’ με δέκα παίκτες, αφού ο Χότζα αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το ματς στην επανάληψη δεν πρόσφερε πολλές συγκινήσεις, με το σύνολο του Βασίλη Πλεσίτη να έχει μία σπουδαία στιγμή με τον Μπερνίκου στο 65’. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, πάντως, ο Λυδάκης ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 1-0! Ένα λεπτό νωρίτερα, βέβαια, η Βόνη είχε δοκάρι με τον Παπακώστα, ενώ υπήρξαν διαμαρτυρίες ότι το γκολ του Ανθεστίωνα ήταν οφ σάιντ.