Νικητής στο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας 2-1 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου, στην Super League 1.

Στο 11ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Σφιντέρφσκι, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα, στο 16ο λεπτό, με τον Αϊτόρ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Σφιντέρφσκι να μην μπορεί να σκοράρει δύο φορές από πλεονεκτική θέση, με τον Ξενόπουλο να του λέει «όχι» και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 65′ ο Ίνγκασον σκόραρε με κεφαλιά για να κάνει το 2-1 που ήταν το τελικό σκορ, ενώ στο 77′ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, όμως το σουτ του Αουγκούστο κατέληξε στο δοκάρι.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιερίνια (83′ Κρέσπο), Ίνγκασον, Μιχαϊλίδης, Γιαννούλης, Αουγκούστο (88′ Εσιτί), Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς, Μούργκ (71′ Σβάμπ), Τζόλης (89′ Περέιρα), Σφιντέρφσκι (82’Τσόλακ).

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Σάντζεζ (88′ Μπουζούκης), Πούνγκουρας (82′ Αλεξανδρόπουλος), Σένκεφελντ, Χουανκάρ, Μαουρίτσιο, Βέλεθ, Αϊτόρ (82’Εμμανουιλίδης), Βιγιαφάνες (71′ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης, Μάκεντα (71′ Ιωαννίδης).

Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του παραπάνω άρθρου ή μέρους του μόνο αν αναφέρεται ως πηγή το grandsport.gr με ενεργό σύνδεσμο στην εν λόγω καταχώρηση.