Ο Μπραμπίγια τους έστειλε στα play off

Σε ένα παιχνίδι όπου ξεκίνησε με… φρενήρη ρυθμό, τα Χανιά επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Λούκας Μπραμπίγια ο οποίος πέτυχε ένα τρομερό γκολ και έδωσε και την ασίστ στο δεύτερο, βοηθώντας την ομάδα του να μπει και μαθηματικά στα play off του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό, με τα πρώτα 16 λεπτά να έχουν τρία γκολ! Στο 8’ ο Μπραμπίγια με ένα απίστευτο μακρινό σουτ, πέτυχε ένα τρομερό γκολ, για το 1-0. Ο Απόλλων Λάρισας απάντησε άμεσα, καθώς στο 12’, ο Τασιούλης έκανε όμορφη ενέργεια από τα αριστερά, πάσαρε στον Ομπράντοβιτς ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη.

Τα Χανιά πήραν μετά από τέσσερα λεπτά, ξανά προβάδισμα στο σκορ, πάλι με πρωταγωνιστική τον Μπραμπίγια, καθώς ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Τριανταφυλλάκο να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1.

Τα Χανιά έχασαν ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν και άλλα τέρματα, πρώτα στο 40’ με τον Βασιλόγιαννη να βγάζει από τα δεξιά πάσα στον Μπραμπίγια, το σουτ του οποίου πήρε αρκετό ύψος και κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπραμπίγια έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Τριανταφυλλάκος άφησε για τον Βασιλόγιαννη, αλλά το σουτ του δεύτερου, το εξουδετέρωσε ο Αστράς.

Στο δεύτερο μέρος, τα Χανιά πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία του Φώτη Κουτζαβασίλη. Στο 81’ σημειώθηκε η πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος, όταν ο Ουνγιαλίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τριανταφυλλάκος έκανε κοντρόλ με το στήθος, αλλά το τελείωμα του κατέληξε άουτ.

Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους και τα Χανιά θα είναι και μαθηματικά στην εξάδα του πρωταθλήματος και θα συμμετέχει στα play off της Super League 2.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Ουνγιαλίδης (83′ Ζιούλης), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (83′ Σωτρηάκος), Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (72′ Σουντουρά), Κάσσος (56′ Γκίνο).

Στον πάγκο έμειναν οι Λαμπίρης, Δημητριάδης, Ρέντζας, Σωτηράκος, Ζιούλης, Καρτσαμπάς, Μυφτάρι.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Καμπέρης (46′ μπαλογιάννης), Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (46′ Μπάμπης), Μπάλλας, Γιάκος (46′ Σούλτσε) , Χατζής, Αθανασιάδης (66′ Γκουντρουμπής), Τασιούλης, Ομπράντοβιτς (66′ Σέχου).

Στον πάγκο έμειναν οι Γλύκος, Γεωργακόπουλος, Καλούσης, Λουκάς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος παιχνιδιού. Τα Χανιά επικράτησαν με 2-1 και θα είναι στα play off του πρωταθλήματος.

90′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

89′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα Λάρισας. Η κεφαλιά του Μπάλλα άουτ.

83′ Στη θέση των Τριανταφυλλάκο και Ουνγιαλίδη, οι Σωτηράκος και Ζιούλης.

81′ Καλή στιγμή για τα Χανιά. Ο Ουνγιαλίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τριανταφυλλάκος έκανε κοντρόλ με το στήθος, αλλά το τελείωμα του κατέληξε άουτ.

77′ Τα Χανιά διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Απόλλωνα Λάρισας να μην έχει απειλήσει καθόλου.

72′ Έξω ο Μπραμπίγια, μέσα ο Σουντουρά.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Ουνγιαλίδη.

66′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, έξω Ομπράντοβιτς και Αθανασιάδης, μέσα Σέχου και Γκουντρουμπής.

63′ Φάουλ κοντά στην περιοχή για τα Χανιά. Ο Τριανταφυλλάκος πήρε την κεφαλιά αλλά έδιωξε ο Ομπράντοβιτς.

Συμπληρώσαμε μία ώρα παιχνιδιού, το 2-1 παραμένει.

56′ Έξω ο Κάσσος, μέσα ο Γκίνο.

55′ Τα Χανιά πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά.

50′ Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Στη θέση του Γιάκου ο Σούλτσε, στη θέση του Λίταινα ο Μπάμπης και στη θέση του Καμπέρη ο Μπαλογιάννης.

Ημίχρονο. Εξαιρετικό πρώτο μέρος με τα Χανιά να προηγούνται με σκορ 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας.

45′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα. Κακή εκτέλεση από τον Γιάκο.

43′ Ακόμη μία καλή στιγμή για τα Χανιά. Ο Μπραμπίγια έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Τριανταφυλλάκος άφησε για τον Βασιλόγιαννη, αλλά το σουτ του δεύτερου, το εξουδετέρωσε ο Αστράς.

41′ Κόρνερ για τα Χανιά. Με πάσα εκτελέστηκε το κόρνερ, όμως η σέντρα του Ουνγιαλίδη κόπηκε.

40′ Καλή ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Βασιλόγιαννης έβγαλε από τα δεξιά, πάσα στον Μπραμπίγια, το σουτ του οποίου πήρε αρκετό ύψος και κατέληξε άουτ.

37′ Στο έδαφος οι Βασιλόγιαννης και Καμπέρης οι οποίοι πονάνε. Σηκώθηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές και θα περάσουν για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου.

34′ Ένα μακρινό σουτ από τον Κάρλος, μπλόκαρε ο Αστράς.

30′ Ο Τριανταφυλλάκος βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Αστρά.

26′ Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά. Ο Μπραμπίγια εκτέλεσε αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Αστρά.

24′ Τακουνάκι του Αθανασιάδη, έκοψε ο Αναστασόπουλος.

21′ Ο Απόλλων Λάρισας προσπαθεί να απαντήσει εκ νέου, στο γκολ των Χανίων.

Δείτε το γκολ του Τριανταφυλλάκου:

16′ Γκολ για τα Χανιά! Ο Μπραμπίγια έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τριανταφυλλάκος έκανε την κεφαλιά, με τον Αστρά να μην μπορεί να διώξει και τα Χανιά να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα.

Δείτε το γκολ του Ομπράντοβιτς:

12′ Γκολ για τον Απόλλωνα Λάρισας! Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους, με τον Τασιούλη να κάνει όμορφη ενέργεια από τα αριστερά, να πασάρει στον Ομπράντοβιτς ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη.

Δείτε το απίστευτο γκολ του Βραζιλιάνου:

8′ Γκολ για τα Χανιά. Καταπληκτικό γκολ από τον Λούκας Μπραμπίγια, ο οποίος σκόραρε από πολύ μακριά ένα απίστευτο γκολ!

7′ Κόρνερ για τα Χανιά. Απομάκρυναν οι αμυντικοί.

5′ Οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στο παιχνίδι.