Όλα τα αποτελέσματα του σαββατοκύριακου (26-27/10)

Γεμάτο δράση ήταν το πρόγραμμα της Κυριακής στα γήπεδα του Ηρακλείου. Το 𝐆𝐑𝐀𝐍𝐃𝐒𝐏𝐎𝐑𝐓 πιστό στο ραντεβού του σας παρουσιάζει όλα όσα συνέβησαν το σαββατοκύριακο!

Α1 ΕΠΣΗ: Θρίαμβος και κορυφή για τον Εργοτέλη, μαζί και η Χερσόνησος – Μάτσάρα χωρίς νικητή στο «Πανεπιστήμιο»

Η τεράστια νίκη του Εργοτέλη επί του ΠΑΟΚ στον Κρουσώνα δεσπόζει από τα παιχνίδια της Κυριακής για την 7η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ. Αποτελέσματα, βαθμολογία και η συνέχεια.

Ο Εργοτέλης μετέτρεψε σε θρίαμβο το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με το επιβλητικό 0-4, ένα αποτέλεσμα που τον έστειλε στην κορυφή, παρέα με τον Αλμυρό. Δύο γκολ από τον Κατσικοκέρη, ένα από τον Γιακουμάκη και ένα από τον Γκόμεζ.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο «Πανεπιστήμιο» οπού ΑΕΚ και Μινωική ήρθαν ισόπαλες με 3-3. Σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακές διακυμάνσεις του σκορ που τα είχε όλα, η Μινωική έκανε την ανατροπή στην ανατροπή και έδειχνε έτοιμη να πάρει ένα μεγάλο τρίποντο, όμως ένα γκολ του Καστελλιανάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις, έδωσε τον βαθμό στους «κιτρινόμαυρους».

Το τρίποντο πήρε και η Χερσόνησος, επικρατώντας με 2-0 του Αετού Ανωγείων, για να πιάσει και εκείνη κορυφή, παρέα με Εργοτέλη και Αετό Ανωγείων.

ΑΕΤΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ

Α2 ΕΠΣΗ: Συνεχίζει αήττητη η Τύλισος, νίκες για ακόμα τρεις ομάδες και δύο ισοπαλίες

«Τρίποντα» στα τέσσερα από τα έξι παιχνίδια της ημέρας, με την Τύλισο να συνεχίζει «ακάθεκτη».

Στα παιχνίδια του μεσημεριού της ημέρας (27/10), «ξεχώρισαν» το 6 στα 6 της Τυλίσου, και η νίκη του Ζαρού απέναντι στην Παλιανή.

Συγκεκριμένα, ο Ζαρός επικράτησε της Παλιανής με 2-0 εκτός έδρας, ενώ οι Κουνάβοι έχασαν στο γήπεδό τους από την Τύλισο, που «χρειάστηκε» 67 λεπτά για να βρει το πρώτο της γκολ στην αναμέτρηση.

Ισοπαλίες είχαν τα άλλα δύο παιχνίδια στις 15:00, με τον Μαραθώνα να σώζει την παρτίδα στις καθυστερήσεις από τον ΠΟΗ (2-2), και η Αγιά Βαρβάρα δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στο Λίντο (2-2).

Στα δύο τελευταία παιχνίδια της αγωνιστικής, οι γηπεδούχοι επικράτησαν τον αντιπάλων τους, με τον ΟΦΑρκαλοχωρίου να παίρνει τη νίκη με 7-1 απέναντι στον Ποσειδώνα, ενώ η Δαμάστα δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι με τα Δειλινά.

Β1 ΕΠΣΗ: Τέταρτη νίκη για Νέους Ηροδότου και ΠΟΑ Β, «τρίποντα» ΟΦΑΜ και Άλογο

Συνεχίζουν με νίκες οι Νέοι Ηροδότου και ο ΠΟΑ Β’, ενώ ψηλά συνεχίζει και το Άλογο Μαλεβιζίου.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας (27/10), ο ΟΦΑΜ επικράτησε του Ερμή Ατσαλένιου (4-2), ενώ στα παιχνίδια των 12:0 οι Νέοι Ηροδότου πήραν ακόμα μία νίκη, κάνοντας το 4 στα 4, με αντίπαλο το Μαρτινέγκο (1-0), ενώ και το Άλογο Μαλεβιζίου παραμένει αήττητο, νικώντας με 3-1 τον Ηρακλή Νιπιδιτού.

Το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, βρήκε τον ΕΓΟΗ να προηγείται με γκολ στο 50′, όμως ο ΠΟΑ Β απέδειξε γιατί βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, νικώντας με 3-1 στο Ατσαλένιο.

ΕΓΟΗ/ΑΕ ΚΡΗΤΩΝ

Β2 ΕΠΣΗ: Δύο επιστροφές από 2-0 σε 2-2, πρώτη νίκη για Γόρτυνα, αήττητος παραμένει ο Γιούχτας Β

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Γόρτυνα για τη φετινή σεζόν, ενώ το 3 στα 3 έκανε ο Γιούχτας Β’, με δύο ομάδες να επιστρέφουν από το 2-0.

Τρία τα πρωινά παιχνίδια, με τις Ασίτες να επικρατούν την Δόξα Γαλιά που «πάλευε» με τις απουσίες που είχε από τον αγώνα, ενώ την ίδια ώρα η Γόρτυνα πέτυχε την πρώτη της νίκης για τη φετινή σεζόν στην Β2 ΕΠΣΗ, επικρατώντας με 2-1 των Ελπίδων Καρτερού.

Στο τρίτο πρωινό ματς, οι Δαφνές κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο, με την «χρυσή» αλλαγή του Αντώνη Τσαγκαράκη, να πάρει το «Χ» από τον Κόροιβο, που για πρώτη φορά φέτος δεν πήρε νίκη.

Αργότερα, ο Γιούχτας Β συνέχισε με τις νίκες στην Β2 ΕΠΣΗ, επικρατώντας στην Πόμπια του Κόρακα με 3-0, ενώ η Γαρίπα μετά το 75′ βρήκε τις «απαντήσεις», πετυχαίνοντας δύο γκολ για το τελικό 2-2 απέναντι στον Αστέρα Μυρτιάς.