Νίκησαν οι… άμυνες

Σε ένα παιχνίδι με άψογη αμυντική λειτουργεία και από τις δύο ομάδες, Χανιά και Ξάνθη έμειναν στο 0-0 στα «Περιβόλια» για την 16η αγωνιστική της Super League 2, με τους Κρητικούς να είναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έχοντας δύο καλές στιγμές, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν το γκολ.

Το πρώτο μέρος δεν είχε καμία αξιόλογη φάση, με μοναδική καλή στιγμή, μία κεφαλιά του Θυμιάνη στο 23’ έπειτα από το δυνατό πλάγιο του Παντελιάδη, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Τα Χανιά είχαν την κατοχή της μπάλας καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δίχως όμως να δημιουργήσει κάποια τελική.

Στο δεύτερο μέρος, ξεκίνησε καλύτερα η ομάδα των Χανίων και έφτασε κοντά στο γκολ στο 58’ όταν ο Καμαρά έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βασιλόγιαννης σούταρε, με τον Μπέντο να αποκρούει με τα πόδια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Καμαρά πήρε την μπάλα από την πάσα του Μασένα στη μεσαία γραμμή, έφτασε κοντά στην περιοχή και εξαπέλυσε το σουτ το οποίος κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 73’ η Ξάνθη έφτασε στο γκολ με τον Τάσο Παπάζογλου να σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο αρχηγός των φιλοξενούμενων ήταν οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στο 80’ ο Μασένα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Μπέντο ήταν σε ετοιμότητα, μπλοκάροντας τη μπάλα σε δεύτερο χρόνο.

Στις καθυστερήσεις ο Αναστασόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπραμπίγια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον αμυντικό της Ξάνθης. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς, ενώ για τα Χανιά, αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι που κράτησαν ανέπαφη την εστία τους.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (70’ Μπραμπίγια), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μασένα (83’ Σουντουρά), Διαμαντόπουλος.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Μπέντο, Μικελτάτζε (78’ Μυστακίδης), Εμπερτ, Θυμιάνης (54’ Θ. Παπάζογλου), Κέβιν Γκαρσία (9’ λ.τ. Παντελιάδης), Σιατραβάνης (54’ Σχροιγεν), Πέτροβιτς, Τ. Παπάζογλου, Δημούτσος, Τζούρμαν, Βέρκερ.

H εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος παιχνιδιού. 0-0 το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.

Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου.

90+2′ Ο Αναστασόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπραμπίγια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον αμυντικό της Ξάνθης.

90′ Πέντε τα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

89′ Στη θέση του Παναγιωτούδη ο Γκίνο.

88′ Κόρνερ για τα Χανιά.

83′ Έξω ο Μασένα, μέσα ο Σουντουρά.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Τάσο Παπάζογλου.

80′ Ο Μασένα βρήκε χώρο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπέντο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

78′ Στη θέση του Μικελτάτζε ο Μυστακίδης.

Σηκώθηκε ο αρχηγός της Ξάνθης.

76′ Στο έδαφος ο Τάσος Παπάζογλου ο οποίος πιάνει τη γάμπα του.

Απομάκρυναν οι αμυντικοί.

74′ Κόρνερ για τα Χανιά.

73′ Ο Παπάζογλου σκόραρε με κεφαλιά-ψαράκι αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

70′ Έξω ο Πλέγας, μέσα ο Μπραμπίγια.

Πολύ πιο επιθετικά τα Χανιά στο δεύτερο μέρος.

Στην αντεπίθεση η Ξάνθη αλλά οι αμυντικοί των Κρητικών γύρισαν άμεσα.

65′ Κόρνερ για τα Χανιά.

60′ Καλό σουτ του Καμάρα, στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Μπέντο.

Δείτε την φάση:

58′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Κμαρά έκανε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Βασιλόγιαννης έκανε το σουτ με τον Μπέντο να αποκρούει με τα πόδια!

56′ Κόρνερ για τη Ξάνθη.

Έδιωξαν οι αμυντικοί.

55′ Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά.

54′ Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, έξω οι Θυμιάνης και Σιατραβάνης, μέσα οι Θανάσης Παπάζογλου και Σχρόιγεν.

Σηκώθηκε ο μέσος της Ξάνθης.

50′ Στο έδαφος ο Δημούτσος.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Βέρκερ.

Ο Έμπερτ εκτέλεσε πάνω στο τείχος.

46′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Ξάνθη.

Έναρξη δευτέρου μέρους.

Σφιχτές οι δύο άμυνες, με καμία αξιόλογη φάση.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Η κεφαλιά του Ανδρέου άουτ.

45+1′ Κόρνερ για τα Χανιά.

Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

44′ Στο έδαφος ο Βασιλόγιαννης ο οποίος δείχνει να πονάει αρκετά.

40′ Τα Χανιά διατηρούν την κατοχή δίχως κάποια τελική.

34′ Στο έδαφος ο Καμαρά ο οποίος δείχνει να πονάει.

31′ Μια κεφαλιά του Μικελτάτζε, πολύ ψηλά.

Ημίωρο στο παιχνίδι, καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής.

Συντριπτική η κατοχή για τα Χανιά αυτά τα 25 λεπτά, με ποσοστό 71-29%.

23′ Ο Παντελιάδης έκανε το πλάγιο στο δεύτερο δοκάρι, με τον Θυμιάνη να πιάνει την κεφαλιά η οποία πέρασε άουτ.

Επιθετικό φάουλ στον Μασένα.

20′ Κόρνερ για τους γηπεδούχους. Ανεβάζουν ρυθμό τα Χανιά.

Απομάκρυνε ο Παπάζογλου.

19′ Κόρνερ για τα Χανιά.

17′ Ο Καρλίτο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Τζούρμαν με τάκλιν του έβαλε «στοπ».

12′ Τα Χανιά προσπαθούν να απειλήσουν, δίχως όμως κάποια τελική ενέργεια.

9′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Ξάνθη, στη θέση του Γκαρσία ο Παντελιάδης.

7′ Η Ξάνθη ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Έδιωξε ο Διαμαντόπουλος.

2′ Κόρνερ μετά την κεφαλιά του Μικελτάτζε, καθώς η μπάλα βρήκε στον Ανδρέου.