Ήττα-σοκ για τα Χανιά

Τα Χανιά νικούσαν με σκορ 1-0 μέχρι το 82ο λεπτό με γκολ του Διαμαντόπουλου, όμως δέχτηκαν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά από τα Τρίκαλα και δέχτηκαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις, με την πώτη καλή ευκαιρία να σημειώνεται στο 10’ για τα Τρίκαλα, με τον Φασίδη από το ύψος της μικρής περιοχής, να στέλνει τη μπάλα πολύ ψηλά, ενώ στο 20’, ο Σκόνδρας εκτέλεσε απευθείας φάουλ από κοντινή απόσταση, όμως ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, τα Χανιά είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Βασιλόγιαννης πάτησε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, με τον Γιακουμή να αποκρούσει με υπερένταση τη μπάλα.

Στο 40’ τα Χανιά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Βασιλόγιαννης έκανε το σουτ, ο Σουλιώτης σταμάτησε τη μπάλα με το απλωμένο χέρι του, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο της άσπρης βούλας και τον Διαμαντόπουλο να μην αστοχεί από τα έντεκα βήματα, για να γράψει το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος τα Χανιά ξεκίνησαν καλύτερα, ωστόσο δεν υπήρξε κάποια ουσιαστική φάση μέχρι το 82’ και από τις δύο μεριές, με μοναδική αξιόλογη φάση, ένα σουτ σε φάουλ του Μασένα στο 76’, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Γιακουμή.

Στο 82’ τα Τρίκαλα ισοφάρισαν με κεφαλιά του Σουλιώτη, έπειτα από φάουλ του Παπαγεωργίου, ενώ δύο λεπτά μετά, έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή, με τον Ελευθεριάδη να φεύγει τετ-α-τετ μετά από εξαιρετική πάσα του Παπαγεωργίου, για να γράψει το 1-2.

Στις καθυστερήσεις, η μπάλα έφτασε στον Μασένα, ο οποίος ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Γιακουμή, ο οποίος διατήρησε το 1-2 υπερ των Τρικάλων.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας (89’ Βρεττός), Παναγιωτούδης, Κάρλος (65’ Μασένα), Σουντουρά (57’ λ.τ. Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης (89’ Κάσσος), Διαμαντόπουλος.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζόγιαννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής (79’ Σιλβάνο), Νιάρος, Κεχαγιάς (72’ Ελευθεριάδης), Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (64’ Αλμπάνης), Πέλκας (79’ Ντιαλόσι), Φασίδης (46’ Ευθυμίου).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τα Χανιά δέχτηκαν ήττα σοκ μέσα σε δύο λεπτά, με σκορ 1-2.

Τέλος στο παιχνίδι. Τα Τρίκαλα παίρνουν μία τεράστια νίκη με σκορ 1-2.

Απίστευτη ευκαιρία για τα Χανιά στο 95ο λεπτό, με τον Μασένα από την μικρή περιοχή να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Γιακουμή.

Τελευταία ευκαιρία για τα Χανιά.

90′ Τέσσερα λεπτά εξτρά χρόνου.

Επιθετικό φάουλ, τελειώνει άδοξα αυτή η φάση.

89′ Κόρνερ για τα Χανιά.

88′ Έξω οι Πλέγας και Βασιλόγιαννης, μέσα οι Βρεττός και Κάσσος.

Απίστευτα πράγματα στα Περιβόλια, τα Τρίκαλα ανατρέπουν το σκορ μέσα σε δύο λεπτά, με τον Ελευθεριάδη.

84′ Γκολ για τα Τρίκαλα!

Ο Σουλιώτης διορθώνει το… λάθος του στο πέναλτι που έκανε και με κεφαλιά ισοφαρίζει, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου.

82′ Γκολ για τα Τρίκαλα!

79′ Στη θέση του Σταματή και του Πέλκα, οι Σιλβάνο και Ντιαλόσι.

78′ Μία κεφαλιά του Ελευθεριάδη, πολύ εύκολα ο τερματοφύλακας των Χανίων.

76′ Δυνατή εκτέλεση του Μασένα, στα χέρια του Γιακουμή η μπάλα.

74′ Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά.

72′ Στη θέση του Κεχαγιά ο Ελευθεριάδης.

71′ Στο έδαφος ο Σταματής ο οποίος δείχνει να πονάει.

68′ Καμία αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος μέχρι στιγμής, με τα Χανιά να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού και να διασφαλίζουν το 1-0 υπέρ τους.

65′ Στη θέση του Κάρλος, ο Μασένα.

65′ Κίτρινη κάρτα στον Σταματή.

64′ Έξω ο Σκόνδρας, μέσα ο Αλμπάνης.

Τα Τρίκαλα προσπαθούν να βρουν το γκολ ισοφάρισης όμως τα Χανιά αμύνονται σωστά.

Μία ώρα παιχνιδιού στο παιχνίδι, με το 1-0 να παραμένει.

59′ Ο Παναγιωτούδης έκλεψε την μπάλα, έφτασε κοντά στην περιοχή των Τρικάλων, όμως το σουτ του κατέληξε άουτ.

57′ Αναγκαστική αλλαγή, στη θέση του Σουντουρά, ο Μπραμπίγια.

56′ Πρόβλημα τραυματισμού για τον Σουντουρά ο οποίος βρίσκεται στο έδαφος.

55′ Σέντρα-σουτ του Βασιλόγιαννη, μπλόκαρε εύκολα ο Γιακουμής.

Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες στο χώρο του κέντρου.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Κεχαγιά.

Τα Χανιά θέλουν να πετύχουν και ένα δεύτερο γκολ προκειμένου να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας.

Δείτε το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Διαμαντόπουλος:

46′ Πρώτη αλλαγή για τα Τρίκαλα, στη θέση του Φασίδη, ο Ευθυμίου.

Σέντρα του δευτέρου μέρους.

Ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, τα Χανιά βρήκαν το γκολ, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντόπουλου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Διαμαντόπουλου τη φετινή σεζόν.

40′ Γκολ για τα Χανιά! Ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε εύστοχα από την δεξιά γωνία, ξεγελώντας τον Γιακουμή ο οποίος έπεσε από την άλλη μεριά.

Ο Βασιλόγιαννης έκανε το σουτ, ο Σουλιώτης έβαλε το χέρι του και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

39′ Πέναλτι για τα Χανιά!

Τα Χανιά έχουν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούν να δημιουργήσουν τελική στην εστία του Γιακουμή.

33′ Ένα σουτ του Κάρλος έξω από την περιοχή, αρκετά έξω.

32′ Πιέζει αρκετά τα τελευταία λεπτά η ομάδα των Χανίων.

Ημίωρο στο παιχνίδι με το 0-0 να παραμένει.

30′ Κεφαλιά του Πέλκα μετά από φάουλ του Παπαγεωργίου, η μπάλα άουτ.

Ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε, ο Σουντουρά απομάκρυνε με κεφαλιά.

28′ Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, για τα Τρίκαλα.

Έπεσε ο ρυθμός στο ματς.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Διαμαντόπουλο. Η τρίτη για παίκτη των Χανίων.

21′ Καλή στιγμή για τα Χανιά, ο Βασιλόγιαννης πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Γιακουμής ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

20′ Ο Σκόνδρας εκτέλεσε με τον ίδιο τρόπο με την μπάλα να καταλήγει και πάλι στα χέρια του Κουτζαβασίλη.

19′ Ο Σκόνδρας εκτέλεσε, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Κουτζαβασίλη, όμως ο διαιτητής σφύριξε επανάληψη γιατί ο Παναγιωτουδης έφυγε από το τείχος και παράλληλα δέχτηκε την κίτρινη κάρτα.

18′ Φάουλ πολύ κοντά στην μεγάλη περιοχή των Χανίων και κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου.

16′ Λάθος του Σωτηράκου στην άμυνα των Χανίων, αλλά το σουτ του Πιαστόπουλου σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών.

13′ Κεφαλιά του Σουλιώτη, μετά από φάουλ του Παπαγεωργίου, με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Συμπληρώσαμε δέκα λεπτά παιχνιδιού, με τα Χανιά να έχουν τον έλεγχο του ματς αλλά τα Τρίκαλα τη μεγάλη φάση.

8′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι για τα Τρίκαλα, με τις κόντρες να ευνοούν τον Φασίδη, όμως από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Ο Κάρλος εκτέλεσε, ο Γιακουμής έδιωξε με γροθιές.

6′ Φάουλ κοντά στην περιοχή για τους γηπεδούχους.

Τα Χανιά έχουν πάρει τα ηνία του παιχνιδιού τα τελευταία λεπτά.

4′ Κίτρινη κάρτα στον Πιαστόπουλο για φάουλ στον Κάρλος.

Αναγνωριστικά αυτά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούν να βρουν ρυθμό.

Έναρξη του παιχνιδιού!

Στη σέντρα η ομάδα των Χανίων.

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Συννεφιασμένος ο καιρός στα Χανιά.

Λιγότερο από δέκα λεπτά έμειναν για την έναρξη του παιχνιδιού.

Η ομάδα των Τρικάλων, θα υποδεχτεί την επόμενη αγωνιστική τον Εργοτέλη.

Την επόμενη αγωνιστική, οι «κυανόλευκοι» θα ταξιδέψουν στη Ρόδο για να αντιμετωπίσουν το Διαγόρα.

Τα Χανιά μετράνε έξι βαθμούς σε πέντε αγώνες, ενώ τα Τρίκαλα οκτώ σε πέντε παιχνίδια.

Τα Τρίκαλα δέχτηκαν την προηγουμένη αγωνιστική, την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα από τον Λεβαδειακό με σκορ 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι θα επιχειρήσουν να πάρουν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι που θα τους κρατήσει κοντά στην κορυφή.

Η ομάδα των Χανίων μετά την πρώτη της νίκη μεσοβδόμαδα κόντρα στη Δόξα Δράμας, θέλει να πετύχει τη δεύτερη διαδοχική της νίκη, ώστε να ξαναμπεί μέσα στους στόχους όπου έχει θέσει από την αρχή της χρονιάς.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Μπακογιάννης από το σύνδεσμο Αθηνών, βοηθοί οι κ.κ. Δασκαλάκης-Μαυραντωνάκης και 4ος ο κ. Πατεμτζής.

Στον πάγκο των Τρικάλων βρίσκονται οι Γκαράς, Κάρουνγκαλ, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Ευθυμίου, Ελευθεριάδης, Διαμαντόπουλος, Κλέμεντ, Κωστίκος.

Στον πάγκο για τα Χανιά βρίσκονται οι Λαμπίρης, Νίκολιτς, Καμαρά, Βρεττός, Δημητριάδης, Μασένα, Μπραμπίγια, Καρτσαμπάς και Κάσσος.

Ντεμπούτο για τον Βασιλόγιαννη μετά την επιστροφή του στην Κρητική ομάδα.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Σουντουρά, Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζόγιαννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταμάτης, Νιάρος, Κεχαγιάς, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Πέλκας, Φασίδης.

Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στα Χανιά και τα Τρίκαλα.