«Παλικάρι» στο Περιστέρι ο ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ κόντρα σε Ατρόμητο και… Βάτσιο κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο βαθμό στο Περιστέρι μένοντας στο 0-0 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ο Γιώργος Σίμος ξεκίνησε την αναμέτρηση με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα θέλοντας να δώσει… δύναμη και φρεσκάδα στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο. Πιο συγκεκριμένα ξεκίνησε με τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Βαφέας στο κέντρο της άμυνας, στα μπακ οι Λυμπεράκης, Ουές. Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Νέιρα και πιο μπροστά οι Στάρτζεον, Γρίβας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο στα καρέ των δύο εστιών. Στην συνέχεια ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή της μπάλας προσπάθησε να απειλήσει, ενώ και ο Ατρόμητος ήθελε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Μανούσου.

Από το 20ο λεπτό και μετά ΟΦΗ και Ατρόμητος ανέβασαν στροφές με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να ζητάνε πέναλτι σε χέρι του Γούτα πάνω στο σουτ του Στάρτζεον, ωστόσο Βάτσιος και VAR δεν συμφώνησαν. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ατρόμητος “άγγιξε” το γκολ, με τον Μανούσο όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 30ο λεπτό ο ΟΦΗ έφτασε στο γκολ, όταν ο Νέιρα πέρασε εντυπωσιακή κάθετη μπαλιά, ο Γρίβας πλάσαρε υποδειγματικά, όμως ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ σε μια οριακή φάση που ελέγχθηκε και από το VAR.

Όσο φτάναμε στο ημίχρονο τόσο παιχνίδι έπαιρνε… άγρια ομορφιά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και να δημιουργούνται ευκαιρίες. Μάλιστα ο ΟΦΗ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφτασε ξανά μια… ανάσα από το γκολ, όμως η κεφαλιά του Διαμαντή σταμάτησε στο δοκάρι του Μανδά.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ και πάλι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε συνθήκες για γκολ στα καρέ του Μανδά, όμως η μπάλα δεν κατέληγε στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι… άλλαξε όταν ο Μεγιάδο δέχτηκε την δευτερη κιτρινη κάρτα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να κλειστεί στα καρέ του και τον Ατρόμητο να πιέζει ασφυχτικά για το γκολ.

Ο ΟΦΗ μπορεί να έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ωστόσο κρατούσε με ευκολία μακριά από τα καρέ του Βάτερμαν τον Ατρόμητο με τον πάγκο της ομάδας να… διαβάζει αρκετά καλά το παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου κρατούσε τον βαθμό μέχρι το τέλος και το τελευταίο σφύριγμα του Βάτσιου βρήκε τους “μελανόλευκους” να παίρνουν ένα πολύτιμο βαθμό για την δύσκολη συνέχεια που έρχεται.

Ατρόμητος: Μανδάς, Γκαλβάο, Γούτας, Γκάλο, Τομάσεβιτς, Νταβιώτης, Νάτσος, Χαρίσης, Μουνίθ, Μανούσος, Αγκάεβ.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βαφέας, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Λυμπεράκης, Ουές, Στάρτζεον, Γρίβας.

Το φίλμ του αγώνα

Τέλος στο Περιστέρι! Ο ΟΦΗ παίρνει μεγάλο βαθμό μιας και έπαιζε με παίκτη λιγότερο για ένα σχεδόν ολόκληρο παιχνίδι.

94′ Αδύναμο σουτ Νέιρα μπλόκαρε ο Μανδάς.

Τώρα συνεχίζεται το παιχνίδι.

Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Κοροβέσης μετά την μονομαχία με τον Μανούσο

4 λεπτά ο έξτρα χρόνος

Φτάνουμε στο 90′ πάντα χωρίς γκολ στο Περιστέρι!

87′ Κάρτα στον Σαρδινέρο για τράβηγμα.

Πέντε λεπτά ακόμα στο 0-0 οι δύο ομάδες.

Ο Στάρτζεον θα περάσει εκτός για να μπει ο “Τσίλια”

Και ο Τσιλιανίδης θα μπει στο παιχνίδι για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

81 Σουτ Χριστοδουλόπουλου με γροθιές ο Βάτερμαν

Κεφαλιά Βούρου μπλοκάρει ο Μανδάς.

Νέο κόρνερ για τον ΟΦΗ με τον Μανδά να διώχνει το σουτ του Σταϊκου

Δέκα λεπτά ακόμα στο Περιστέρι πάντα στο 0-0

Τριπλή αλλαγή για Ατρόμητο, Κωτσόπουλος στη θέση του Νάτσου, Σάλομον σε αυτή του Χαρίση και Μάτιτς αντί του Τομάσεβιτς.

Διώχνουν οι παίκτες του Ατρομήτου

6ο κόρνερ για τον ΟΦΗ στο ματς

Σέντρα σουτ Χριστοδουλόπουλου η μπάλα λίγο έξω.

72′ Σουτ Νέιρα λίγο έξω η μπάλα! Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ!

70′ Ο Γρίβας θα περάσει εκτός για να μπει ο Σαρδινέρο. Έξω και ο Λυμπεράκης για να μπει ο Κοροβέσης.

Δείτε το βίντεο: Η αποβολή του Μεγιάδο!

Σουτ Μουνίθ εύκολα ο Βάτερμαν.

Ο Χριστοδουλόπουλος έχει περάσει στο ματς στη θέση του Αγκάγιεφ.

Μετά την αποβολή ο Βαφέας έχει ανέβει στην μεσαία γραμμή, όπως ήταν και στο ματς με την Λαμία.

Κάρτα στον Τομάγιεβιτς.

Μια ώρα παιχνιδιού στο Περιστέρι πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.

58′ Σουτ από τον Ατρόμητο η μπάλα πάνω από την εστία του Βάτερμαν.

Ο Ατρόμητος ήδη πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Τώρα ο ΟΦΗ πρέπει να βγάλει αντίδραση και να μην επηρεαστεί από την αποβολή.

Ο Μεγιάδο δέχεται την κόκκινη κάρτα για φάουλ.

52′ Κόκκινη για τον ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ μπήκε και πάλι πολύ καλά στο παιχνίδι και ασκεί πίεση για να πετύχει το γκολ.

Σουτ Νέιρα φωνάζουν για χέρι του ΟΦΗ!

Νέο κόρνερ για τον ΟΦΗ!

Κόρνερ για τον ΟΦΗ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε…

Με δύο αλλαγές ξεκινάει στην ενδεκάδα ο ΟΦΗ! Σελίμοβιτς έξω για να μπει ο Βούρος και ο Μπαλογιάννης για να περάσει ο Σταϊκος.

Και ο Γιάννης Σαμαράς βρίσκεται στις εξέδρες του Περιστερίου

Βγήκαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.

Σχόλιο πρώτου ημιχρόνου: Ο ΟΦΗ έχει παρουσιάσει μια πολύ καλή εικόνα στο παιχνίδι του, δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες για γκολ, όμως η μπάλα δεν μπαίνει με τίποτα. Εφόσον συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό αργά ή γρήγορα θα σκοράρει. Μεγάλο ζήτημα θα παίξουν οι αλλαγές στην επανάληψη.

Ημίχρονο στο Περιστέρι 0-0 οι δύο ομάδες.

Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να πάρει το προβάδισμα στο σκορ!

Δοκάρι για τον ΟΦΗ με τον Διαμαντή!

Κόρνερ για τον ΟΦΗ

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

Η φάση σταμάτησε όμως για οφσαιντ

Η φάση του Ατρομήτου: Η μεγάλη επέμβαση του Βάτερμαν

44′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Μανούσο να περνάει τον Βάτερμαν η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

40′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Ουές να βγαινει απέναντι από τον Μανδά και τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να διώχνει.

Γυρίζει πίσω την φάση το Βάτσιος για φάουλ του Νέιρα πάνω στον Μανούσο.

39′ Ο Μανούσος είδε το Βάτερμαν εκτός εστίας, όμως το σουτ του είναι πολύ άστοχο.

Μετά τη φάση του οφσαιντ, ο Ατρόμητος έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο και έχει προειδοποιήσει την εστία του Βάτερμαν.

Το γκολ που ακυρώθηκε του ΟΦΗ: Οφσάιντ ο Γρίβας!

Οριακή η φάση του γκολ του ΟΦΗ, ενώ υπενθυμίζουμε ο ΟΦΗ φώναξε και για το πέναλτι στο χέρι του Γούτα.

33′ Σουτ Μουνίθ μεγάλη επέμβαση Βάτερμαν!

32′ Δεν μετράει το γκολ, αφού από το VAR δίνουν οφσάιντ

Θα περιμένουμε το VAR!

Σταματάει η φάση για οφσάιντ!

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ με τον Γρίβα!

Το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά από το VAR δεν μίλησαν στον Βάτσιο!

29′ Πλασέ Μανούσου η μπάλα άουτ.

Το VAR δεν έχει επέμβει ακόμα αφού δεν έχει διακοπεί το παιχνίδι.

Η μπάλα στο ριπλέι φαίνεται να έχει χτυπήσει στο χέρι του αμυντικού του Ατρομήτου

26′ Τελευταία στιγμή πρόλαβε ο Γκαλβάο τον Στάρτζεον. Φωνάζουν για χέρι του ΟΦΗ!

Πέρασε και αυτή η φάση χωρίς να απειλήσει ο ΟΦΗ.

24′ Κόρνερ για τον ΟΦΗ από το ανέβασμα του Ουές.

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου πάντα στο 0-0 Ατρόμητος και ΟΦΗ.

Δυνατή εκτέλεση πέρασε από όλους άουτ.

22′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ για ένα γέμισμα.

Σκληρό φάουλ του Νάτσου πάνω στον Νέιρα, κάρτα για τον παίκτη του Ατρομήτου.

Με δέκα για λίγο ο Ατρόμητος μέχρι να ξανά μπει ο Τομάσεβιτς.

Διακοπή στο ματς αφού στην προσπάθεια του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα χτύπησε.

19′ Σέντρα Μανούσου τελευταία στιγμή δεν προλαβαίνει ο Τομάσεβιτς

Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο για φάουλ

Κεφαλιά Γούτα, μπλόκαρε ο Βάτερμαν!

15′ Σε καλό σημείο φάουλ για τον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος έχει ανεβάσει τις γραμμές του ψηλά και ο ΟΦΗ προσπαθεί με γεμίσματα να το… τιμωρήσει, αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για την άμυνα των γηπεδούχων.

Υπενθυμίζουμε ο Κάναντι δεν βρίσκεται στον πάγκο του Ατρομήτου, αφού αποβλήθηκε στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ

10′ Σένρα Ουές κεφαλιά Γρίβα η μπάλα μακριά από την εστία του Ατρομήτου

Ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι τώρα στο Περιστέρι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό.

5′ Αδύναμη σέντρα Λυμπεράκη από τα αριστερά μπλόκαρε ο Μανδάς.

4′ Σουτ Αγκάεβ μπλοκάρει ο Βάτερμαν

Διώχνει η άμυνα του ΟΦΗ

Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τον Ατρόμητο

3′ Πρώτη κίτρινη στο ματς για τον Λυμπεράκη για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στο Μουνίθ

Ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει το ρυθμό του με το… καλημέρα.

1′ Σουτ Νέιρα μετά από κόρνερ του Μπαλογιάννη, μπλόκαρε ο Μανδάς!

Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ΟΦΗ να έχει την σέντρα!

Στον πάγκο για τον ΟΦΗ θα κάθονται οι: Σωτηρίου, Σολίς, Βούρος, Σαρντινέρο, Γαργαλατζίδης, Στάικος, Κοροβέσης, Σουρνάκης.

Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα τους και πλέον μετράμε αντίστροφα για την σέντρα της αναμέτρησης.

Τις δυο ομάδες χωρίζει μόλις ένας βαθμός διαφορά. 18 βαθμούς έχει ο ΟΦΗ και έναν λιγότερο ο Ατρόμητος.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για να πραγματοποιήσουν το καθιερωμένο τους ζέσταμα.

Οι “μελανόλευκοι” σήμερα ψάχνουν ένα πολύ καλό παιχνίδι αφού το χρωστάνε στους εαυτούς τους για να μπουν και πάλι στην… εξάδα ανάλογα βέβαια και με τα αποτελέσματα.

Ο Γιώργος Σίμος επέλεξε να κάνει αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με την Λαμία, δίνοντας… ανάσες σε παίκτες και ευκαιρίες σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Από την άλλη οι Περιστεριώτες έχουν ψυχολογία μετά την σπουδαία νίκη που πήραν κόντρα στον ΠΑΟΚ το βράδυ της Κυριακής.

Ο ΟΦΗ μετά τη μεγάλη νίκη επί της Λαμίας θέλει ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο.

Καλό απόγευμα σε όλο τον κόσμο. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πολύ δύσκολη αναμέτρηση του ΟΦΗ στο Περιστέρι.