Του έλειπε η ουσία…

Ο Ηρόδοτος είχε τις φάσεις, ωστόσο ήρθε 0-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’.

Ο σύλλογος της Ν. Αλικαρνασσού έκανε μία καλή προσπάθεια, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο». Στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης είχε τον έλεγχο, έφτιαξε ευκαιρίες, όμως από τη στιγμή που δεν σκόραρε, έμεινε στο μηδέν. Προς το τέλος, μάλιστα, κινδύνεψε σε δύο περιπτώσεις.

Καλός, αλλά… άσφαιρος

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μόλις στο 2’ «άγγιξαν» το γκολ, αλλά ο Χριστογιώργος απέκρουσε δύσκολα το κοντινό μονοκόμματο του Χατζησάββα. Οι «κυανόλευκοι» είχαν την υπεροχή, ωστόσο το «τριφύλλι» είχε μία σημαντική στιγμή με τον Τσιριγώτη στο 7’.

Το σύνολο του Τάτση είχε τα… ηνία του ματς, προσπαθούσε ν’ αποδώσει συνδυαστικό ποδόσφαιρο και ήθελε κυρίως από πλάγια να δημιουργήσει προϋποθέσεις. Στο 19’ ο Χριστογιώργος έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Βρέττου, ενώ στο 27’ το πλασέ του Κατίδη από αριστερά πέρασε άουτ. Στο 40’ το συγκρότημα του Βονόρτα έμεινε με 10 παίκτες, μιας και ο Μαραθωνίτης αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Λουτριώτη. Οι δύο ομάδες, πάντως, πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Και στην επανάληψη ο Ηρόδοτος μπήκε κεφάτος και στο 47’ ο Κατίδης δεν κατάφερε να σκοράρει με δυνατό σουτ. Οι «πράσινοι», βέβαια, απείλησαν με τη σειρά τους στο 51’ με τον Τσιριγώτη.  Ο σύλλογος της Ν. Αλικαρνασσού είχε τον έλεγχο με υπομονή έψαχνε τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη άμυνα. Στο 57’ ο Κατίδης έδωσε έτοιμο γκολ στον Χατζησάββα, που πλάσαρε απελπιστικά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Οι παίκτες του Ηροδότου είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους, ωστόσο τους έλειπε η ουσία και το 0-0 παρέμενε. Είχε ορισμένες ακόμη σημαντικές στιγμές, στο 69’ με Γκίνη και στο 73’ με τον Κόρτσαμ, αλλά το… πλεκτό δεν κουνούσε. Στο 87’, μάλιστα, ο Παναθηναϊκός Β’ πλησίασε στο γκολ, όμως το φάουλ του Αθανασακόπουλου πέρασε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, πάντως, έγινε η φάση της αναμέτρησης, καθώς σε αντεπίθεση, ο Θεοχάρης βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε και ο Γκόμες έδιωξε πάνω από τη γραμμή, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο 92’, τέλος, ο Ηρόδοτος παρά λίγο να σκοράρει, αλλά ο Χριστογιώργος απέκρουσε εντυπωσιακά τον «κεραυνό» του Χαλκιαδάκη.

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κατίδης (65’ Μπαρμπόσα), Βρεττός, Καντέ, Αρναούτογλου, Ρουσάκης, Αποστολίδης (46’ Γκόμες), Καργιώτάκης (65’ Γκίνη), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας.

Παναθηναϊκός: Χριστογιώργος, Αντωνίου (76’ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Ρόμπι, Μαρτίνης (58’ Ηλιάδης), Θεοχάρης, Αγιούμπ (74’ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης, Σαρδέλης (57’ Κούτσιας), Τσιριγώτης.

Θυμηθείτε το live του ματς

Τέλος του ματς. Ηρόδοτος και Παναθηναϊκός Β’ έμειναν στο 0-0.

*92′: Μεγάλη φάση για τον Ηρόδοτο! Ο Χριστογιώργος έδιωξε δύσκολα τον “κεραυνό” του Χαλκιαδάκη!

*90′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Β’: Σε αντεπίθεση, ο Θεοχάρης βγήκε μόνος, πλάσαρε τον Λουτριώτη και ο Γκόμες έδιωξε πάνω από τη γραμμή, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν οτι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

*87′: Σημαντική φάση για τον Παναθηναϊκό. Λίγο άουτ το καλοχτυπημένο φάουλ του Αθανασακόπουλου.

*86′: Κίτρινη κάρτα ο Κόρτσαμ.

*Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ηρόδοτος για να βάλει κάποιο γκολ. Έχουμε πει στην τελική ευθεία του ματς.

*78′: Κίτρινη ο Καντέ.

*77′: Κίτρινη κάρτα στον Μπιλάλ.

*76′: Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Αντωνίου, μέσα ο Τουρκοχωρίτης.

*74′: Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Αγιούμπ και μέσα ο Μπιλάλ.

*73′: Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το φάουλ και ο Κόρτσαμ έπιασε την κεφαλιά, που μπλόκαρε ο Χριστογιώργος.

*69′: Κι άλλη καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο. Ο Γκίνη σούταρε αδύναμα και ο Χριστογιώργος μπλόκαρε.

*Ντεμπούτο και για τον Μπαρμπόσα με τη φανέλα του Ηροδότου.

*65: Δύο αλλαγές για τον Ηρόδοτο. Βγαίνουν οι Κατίδης και Καργιωτάκης, μπαίνουν οι Γκίνη και Μπαρμπόσα.

*Ο Ηρόδοτος ελέγχει το παιχνίδι, αλλά δεν έχει καταφέρει να βρει τρόπο να σκοράρει.

*58′: Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό Β’. Βγήκαν οι Σαρδέλης, Μαρτίνης και μπήκαν οι Κούτσιας και Ηλιάδης.

*57′: Μεγάλη φάση για τον Ηρόδοτο! Από ωραία συνεργασία, ο Κατίδης έδωσε έτοιμο γκολ στον Χατζησάββα, που πλάσαρε άστοχα από το ύψος του πέναλτι.

*51′: Απείλησε ο Παναθηναϊκός. Το τεχνικό σουτ του Τσιριγώτη πέρασε άουτ.

*Ο Ουρουγουανός, Μαουρίσιο Γκόμες, κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ηροδότου.

*47′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Το δυνατό σουτ του Κατίδη μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

*46′: Κίτρινη κάρτα ο Καργιωτάκης.

*Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

*46′: Αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Ο Γκόμες στη θέση του Αποστολίδη.

*Τέλος του πρώτου μέρους.

*Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

*40′: Κόκκινη κάρτα για τον Παναθηναϊκό Β’! Ο Μαραθωνίτης είδε 2η κίτρινη για μαρκάρισμα στον Λουτριώτη.

*Ο Ηρόδοτος είναι καλύτερος από τον Παναθηναϊκό Β’, αλλά δεν μπορεί να δώσει ουσία στην υπεροχή του.

*29′: Κίτρινη κάρτα στον Τσιριγώτη για “θέατρο”.

*27′: Ο Κατίδης έκανε ωραία ενέργεια από πλάγια αριστερά, όμως πλάσαρε άουτ.

*26′: Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Σιδερά, όμως ο διαιτητής είπε “παίζετε”.

*23′: Κίτρινη κάρτα σε Αρναούτογλου και Μαραθωνίτης για αψιμαχία.

*19′: Ο Χριστογιώργος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Βρεττού.

*19′: Ο Χριστογιώργος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα το μακρινό φάουλ του Βρεττού.

*Τα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει.

*Οι “πράσινοι” προσπαθούν να ισορροπήσουν στα τελευταία λεπτά.

7′: Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρόμπι έβγαλε πλάγια δεξιά τον Τσιριγώτη, που είδε εκτός θέσης τον Λουτριώτη, έκανε τη λόμπα και η μπάλα πέρασε άουτ.

*Δυνατά έχουν μπει στο ματς οι γηπεδούχοι.

2′: Μεγάλη φάση για τον Ηρόδοτο. Από ωραίο συνδυασμό, ο Χατζησάββας έκανε το μονοκόμματο από κοντά και ο Χριστογιώργος έδιωξε.

*Ξεκίνησε το παιχνίδι στη Ν. Αλικαρνασσό. Το πρώτο φετινό του Ηροδότου στο… σπίτι του.

*Με λευκές εμφανίσεις ο Ηρόδοτος, με μαύρες ο Παναθηναϊκός Β’.

*Οι αναπληρωματικοί:

Ηρόδοτος: Αργκιλέσι, Γκίνη, Γκόμες Μπαρμπόσα.

Παναθηναϊκός Β’: Οικονομάκης, Κούτσιας, Παυλάκης, Ματσαδές Τουρκοχωρίτης, Καρβούνης, Φρόκου, Μπιλάλ, Ηλιάδης.

*Οι ενδεκάδες:

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κατίδης, Βρεττός, Καντέ, Αρναούτογλου, Ρουσάκης, Αποστολίδης, Καργιώτάκης, Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας.

Παναθηναϊκός Β’: Χριστογιώργος, Αντωνίου, Σιδεράς, Ρόμπι, Μαρτίνης, Θεοχάρης, Αγιούμπ, Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης, Σαρδέλης, Τσιριγώτης.

Ο Ηρόδοτος επιστρέφει στη Νέα Αλικαρνασσό με στόχο την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και θα βρει απέναντί του τον Παναθηναϊκό Β΄.

Παρακολουθήστε μέσω του ?????????? ζωντανά και λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης!

*Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα κάθε δύο(2) λεπτά.

Από την άλλη πλευρά οι πράσινοι που βρίσκονται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, επίσης προέρχονται από αρνητικό αποτέλεσμα και ήττα από την Καλλιθέα.

Ο Ηρόδοτος μετά από τις συνεχόμενες αναβολές γνώρισε μεσοβδόμαδα την ήττα από την Καλαμάτα σε ένα παιχνίδι που παρατάχθηκε με αρκετά προβλήματα, ενώ πλέον θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα κόντρα στον Παναθηναϊκό Β΄.