ΑΠΙΘΑΝΗ ΜΑΤΣΑΡΑ με έξι γκολ στο Νέοι Ηροδότου-Θέρισος

Σε ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια της κατηγορίας Νέοι Ηροδότου και Θέρισος μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας μένοντας στο 3-3 δύο στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος στην Β2 ΕΠΣΗ.

21/04/2024 12:00
25η αγωνιστική - Β2 ΕΠΣΗ - 2023-24

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους αφού μόλις στο 7′ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από κόρνερ του Μπλεδάκη ο Σπάτα με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα οι Νέοι Ηροδότου είχαν δοκάρι με τον Μπλεδάκη να πιάνει εξαιρετικό σουτ και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο και στην επαναφορά ο Τσουκάλης πήρε το ριμπάουντ, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Θέρισος προσπαθούσε να αντιδράσει χάνοντας ευκαιρίες με τον Ζγκούρι, ωστόσο είτε είχε απάντηση ο κίπερ των Νέων Ηροδότου, είτε η μπάλα κατέληγε εκτός εστίας. Στο 23′ οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Τσουκάλη να επιχειρεί δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Σαβουϊδάκης και το δοκάρι του στέρησαν το γκολ.

Το εξαιρετικό ημίχρονο για τους Νέους Ηροδότου έκλεισε με γκολ, αφού μετά από κόρνερ Κουρουγκιαβούρη, ο Μπλεδάκης με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 2-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Θέρισος βγήκε με άλλον αέρα και στο 53′ μείωσε στο σκορ, όταν μετά από πάσα ακριβείας του Μυλωνάκη ο Σκούρα από δεξιά μέσα στην περιοχή έκανε διαγώνιο σουτ γράφοντας το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 65′ όταν ο Αργέντης επιχείρησε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πήρε ύψος με τον τερματοφύλακα των Νέων να μην κάνει καλό υπολογισμό με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα για το 2-2.

Οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι άλλαξαν στο 78′ αφού ο Παντελάκης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Θέρισο με παίκτη λιγότερο. Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε… θρίλερ με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης.

Στο 86′ οι Νέοι Ηροδότου έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Κουρουγκιαβούρη να σουτάρει, τον Σαβουϊδάκη να διώχνει, τον Μιχελάκη να παίρνει το ριμπάουν και να σουτάρει ξανά, όμως ο κίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε πάνω στην γραμμή με τα πόδια.

Στο 94′ η Θέρισος άγγιξε μια μεγάλη ανατροπή με τον Ζγκούρι να κλέβει την μπάλα, να σεντράρει από δεξιά με τον Μουλακάκη να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 97′ οι Νέοι Ηροδότου κατάφεραν να κάνουν το 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουρουγκιαβούρη, όμως η Θέρισος στο 100′ ισοφάρισε με απίθανο ανάποδο ψαλίδι του Σκούρα σε 3-3.