Ο Λυραράκης καθόρισε το ντέρμπι πιτσιρικάδων!

Πράσινο βάφτηκε το ντέρμπι πιτσιρικάδων ανάμεσα στον Ερμή Ατσαλένιου και την Δόξα Ηρακλείου, με τον Λυραράκη να καθορίζει το παιχνίδι με το γκολ του.

21/04/2024 11:00
25η αγωνιστική - Β2 ΕΠΣΗ - 2023-24

Λυραράκης Μιχαήλ ΓΚΟΛ 62'

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη φάση στο ματς ήρθε στο 18′ με τον Καντζηλάκη να σουτάρει και τον τερματοφύλακα του Ερμή Ατσαλένιου να μπλοκάρει την μπάλα. Η Δόξα απείλησε ξανά στο 27′ με το σουτ του Φρέσκου, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το πρώτο μέρος δεν είχε καλή εικόνα με αποτέλεσμα η επόμενη και τελευταία φάση για τα πρώτα 45′ να έρθει στις καθυστερήσεις με το φάουλ του Αδαμάκη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν καλύτερος και μόλις στο 48′ ο Ερμής Ατσαλένιου έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς, όταν μετά από ωραία ατομική προσπάθεια ο Χανιωτάκης σούταρε, με τον τερματοφύλακα της Δόξας να κάνει σπουδαία επέμβαση στην κλειστή του γωνία.

Στο 52′ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά όταν ο Χανιωτάκης σέντραρε, ο Βαρδάκης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 57′ η Δόξα άγγιξε το 0-1, όταν ο Φρέσκος βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, όμως δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά.

Ο Ερμής Ατσαλένιου κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 62′ με τον Λυραράκη να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά κάνοντας το 1-0. Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0, όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας δήλωσε παρών και έδιωξε τον κίνδυνο.

Από εκεί και μετά δεν δημιουργήθηκε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι με τον Ερμή Ατσαλένιου να παίρνει το ντέρμπι… πιτσιρικάδων επικρατώντας της Δόξας με 1-0.