10/12/2022 14:45
Super League 2 - 6η αγωνιστική

Στατιστικά παίκτη

Τζούνιορ Έλιο ΓΚΟΛ 45'
    51' ΑΥΤΟΓΚΟΛ Σαρρής Γιώργος
    61' ΓΚΟΛ Λουκίνας Γιάννης

• Την ήττα με σκορ 1-2 υπέστη ο Ηρόδοτος, στη Νέα Αλικαρνασσό από την Athens Kallithea FC για την 6η αγωνιστική της Super League 2.
  • Στο πρώτο μέρος, η Καλλιθέα μπήκε δυνατά, κατάφερε να απειλήσει στο 8’ με κεφαλιά του Ντεμέτριους, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 13’ ο Λουκίνας με κεφαλιά απείλησε, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.
  • Ο Ηρόδοτος, προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ανέβασε την απόδοσή του, περιόρισε την αντίπαλη ομάδα, μέχρι και το 37’, όταν η Καλλιθέα βρήκε και πάλι την ευκαιρία να επιτεθεί, με τον Κρόστα να αποδεικνύει για ακόμα μία φορά την κλάση του, καθώς ο Λουκίνας από κοντά εξ’ επαφής, δεν μπόρεσε να τον νικήσει.
  • Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ηρόδοτος κατάφερε στη τελευταία φάση του πρώτου μέρους, να κάνει το 1-0, με τον Γρηγορόπουλο από τα δεξιά να βρίσκει ωραία τον Έλιο Τζούνιορ, που με κεφαλιά «νίκησε» τον Στρέζο, «γράφοντας» το 1-0.
  • Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να… γυρίσουν το ματς, στο 51’ μετά από γέμισμα του Σαντάνα, ο Σαρρής στη προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.
  • Με τη συμπληρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Σαντάνα «βρήκε» ωραία τον Λουκίνα, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-2. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λουκίνας απείλησε εκ νέου, αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη.
  • Στο 92’ ο Ηρόδοτος είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Βρεττό που σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε σε κόρνερ.