15η αγωνιστική - Α1 ΕΠΣΗ - 2023-24

• Το ματς.

• Ακολουθεί πλήρες ρεπορτάζ και το τρίτο ημίχρονο..
  • Τέλος στο ματς! Ρωμανός - Ηρόδοτος 2-2!
  • 90+4' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, με τον Φραγκουλάκη να εκτελεί ένα φάουλ, εντυπωσιακά έδιωξε ο Κασσωτάκης!
  • Δύο λεπτά ακόμη.
  • Τέλος στο Πανεπιστήμιο. Μινωική - Δαμάστα 0-0.
  • Τρίτη αλλαγή για Ρωμανό, ο Ζαμίδης στη θέση του Κουκάκη. Αναγκαστική είναι η αλλαγή.
  • Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων!
  • Την ίδια ώρα, η Χερσόνησος κέρδισε τις Μοίρες με 2-1, ενώ Μινωική και Δαμάστα είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
  • Μπήκαμε στο 90'!
  • Δύο λεπτά πριν τα 90΄.
  • 86' Ο Φραγκουλάκης έπιασε ένα τρομερό ευθύβολο σουτ, απέκρουσε ο Κασσωτάκης.
  • 83' Τρομερή εκτέλεση φάουλ Αντώνη Κομνηνού, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
  • Τέταρτη αλλαγή για τον Ηρόδοτο, στη θέση του Μουρτζάκη ο Παγώνης στο 79'.
  • Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έχει πάρει άγρια ομορφιά, παρόλα αυτά τα λάθη είναι πολλά και για τις δύο ομάδες.
  • 76' Ο Αντώνης Κομνηνός δοκίμασε ένα σουτ, δεν ήταν καλό, εύκολα ο Ζαφείρης.
  • 75’ επικίνδυνο γύρισμα Γαρεφαλάκη στο δεύτερο δοκάρι, εκεί δεν βρέθηκε κανένας να την σπρώξει στα δίχτυα.
  • 73' Ο Βεζιρτζόγλου βγαίνει απέναντι από τον Κασσωτάκη, όμως το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.
  • 72' τρομερή ενέργεια από τα δεξιά του Γαρεφαλάκη και γύρισμα στη μικρή περιοχή, εκεί διώχνει όπως όπως προ του ανενόχλητου Βεζιρτζόγλου ο Κουκάκης.
  • 71' Δεύτερη αλλαγή για τον Ρωμανό. Στη θέση του Ιπποκράτη Κομνηνού ο Νοδαράκης.
  • 70' Ο Μπαρδάκης έκανε ένα σουτ, ήταν υπό πίεση, ήταν άστοχο.
  • Πρώτη αλλαγή για τον Ρωμανό, στη θέση του Κεφάκη ο Κουκάκης. Στο 67'.
  • ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ! Ο Τριάντης εκτέλεσε ένα φάουλ γρήγορα, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα του Ρωμανού, ο Κανδυλάκης γύρισε στον Βεζιρτζόγλου, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-2!
  • 65' Τρίτη αλλαγή για τον Ηρόδοτο, ο Τριάντης στη θέση του Μαγάκη.
  • 64’ επικίνδυνο γύρισμα του Βασίλη Μπάμπη προς την περιοχή, ο Κασσωτάκης με τα ακροδάχτυλα διώχνει.
  • 60' Διαγώνιο σουτ του Μπουρδάκη, η μπάλα πέρασε άουτ.
  • 58' Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Στη θέση του Νάκα ο Ξηρός, που κάνει ντεμπούτο.
  • Ετοιμάζεται ο Ξηρός για το ντεμπούτο του.
  • 53' Μακρινό σουτ του Παχάκη, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Είδε εκτός εστίας τον Ζαφείρη και προσπάθησε να τον κρεμάσει.
  • Σε δυο περιπτώσεις βγήκε στην επίθεση γρήγορα με τον Χαλιλάι και τον Κομνηνό να μην καταφέρνουν να βρουν συμπαίκτη τους στη προσπάθεια τους.
  • Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Ρωμανός έχει κερδίσει πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να βρει τρίτο γκολ.
  • Μια αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Στη θέση του Χίντρι, ο Μπαρδάκης!
  • Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
  • Το πρώτο μέρος, βρίσκει τον Ρωμανό καλύτερο και πιο ουσιαστικό, ο οποίος αν και έμεινε πίσω στο σκορ από γκολ του Βεζιρτζόγλου στο 24', απάντησε άμεσα με τον Μαρκόπουλο στο 26', βρήκε γκολ ανατροπής με τον Κρανιωτάκη, με τον Μαρκόπουλο πρωταγωνιστή, έχοντας γκολ και ασίστ. Ο Ηρόδοτος θα ψάξει τα επόμενα 45 λεπτά την απάντηση, έχοντας αυτός τώρα «κόντρα» τον αέρα.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ρωμανός - Ηρόδοτος 2-1! Επιστρέφουμε σε 15 λεπτά!
  • Δύο λεπτά καθυστερήσεων.
  • Ο Ηρόδοτος δείχνει να μην μπορεί να αναπτυχθεί, ενώ από την άλλη ο Ρωμανός ψάχνει διαδρόμους για να επιτεθεί, έχοντας μόνο το νου του αρκετά στην άμυνα, αποφεύγοντας τα ρίσκα. Καθυστερεί στην λήψη απόφασης ο Ηρόδοτος όταν βγαίνει στην επίθεση, με συνέπεια να χαλάει τις προϋποθέσεις του για να γίνει ευκαιρία.
  • Πλησιάζουμε στο φινάλε του ημιχρόνου.
  • 35' Σέντρα σουτ του Γαρεφαλάκη από τα αριστερά, η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Κασσωτάκη.
  • Το αξιοσημείωτο είναι πως στην Ελιά έχει πολύ αέρα, με τον Ρωμανό μάλιστα να έχει αντίθετα τον άνεμο, όπως λέμε με απλά λόγια, κόντρα, παρόλα αυτά προηγείται με 2-1, με την εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο να είναι εκπληκτική...
  • 31' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΩΜΑΝΟ! 31’ μετά από εκπληκτική πάσα του Μαρκόπουλου, ο Κρανιωτάκης με εκπληκτικό τελείωμα έκανε το 2-1!
  • 27' Σουτ Γαρεφαλάκη, ήταν άστοχο.
  • 26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΩΜΑΝΟ! Ο Ιπποκράτης Κομνηνός με φάουλ βρήκε τρομερά τον Μαρκόπουλο που κινήθηκε έξυπνα και με τρομερή κεφαλιά έκανε το 1-1!
  • 24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ! Μετά από κόντρες η μπάλα βρέθηκε μέσα στη περιοχή και ο Βεζιρτζόγλου με κεφαλια έκανε το 0-1! Η φάση ξεκίνησε από ωραία προσπάθεια του Γιαννικάκη.
  • 15’ τεράστια ευκαιρία για τον Ηρόδοτο! Μετά από λάθος στην άμυνα του Ρωμανού, ο Βεζιρτζόγλου βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα, αλλά η επιλογή του ήταν να τον κρεμάσει, χωρίς να σημαδεύει σωστά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
  • Απαντάει ο Ρωμανός δύο λεπτά αργότερα, με τον Ιπποκράτη Κομνηνό να κάνει ένα σουτ, μπλόκαρε ο Ζαφείρης.
  • Πρώτη φάση στο 5ο λεπτό για τον Ηρόδοτο, με τον Φραγκουλάκη να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Κασσωτάκης.
  • Αν κερδίσει ο Ηρόδοτος πιάνει προσωρινά στην κορυφή τον ΑΟΤ, ο οποίος βέβαια υπερτερεί στην ισοβαθμία, μετά την νίκη με 1-0 στη Νέα Αλικαρνασσό. Ο ΑΟΤ θυμίζουμε αντιμετωπίζει τον Ανθεστίων στο Ασήμι.
  • Δύο βαθμούς χωρίζουν τις δύο ομάδες στο πρωτάθλημα, με τον 2ο Ηρόδοτο να έχει 36 και τον 3ο Ρωμανό 34.