Μεγάλες νίκες για Ηρόδοτο και Γιούχτα, «αυτοκτονία» ΠΟΑ

Μετά από πέντε ολόκληρους μήνες, οι ομάδες της Γ Εθνικής επέστρεψαν στη δράση, με τον Ηρόδοτο να επικρατεί εύκολα του Πλατανιά, όπως και ο Γιούχτας της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, ενώ την ίδια ώρα, ο ΠΟΑ παρ’ ότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0, ισοφαρίστηκε από τον Άρη Σούδας, «χάνοντας» ένα δικό του παιχνίδι.

Στη Νέα Αλικαρνασσό, ο αποφασιστικός Ηρόδοτος επικράτησε 3-0 του Πλατανιά με τον Δημήτρη Κοιλιάρα να είναι καθοριστικός καθώς άνοιξε το σκορ στο 23′ και έκανε και το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ποτουρίδης, ενώ ο Μυλωνάς έχασε πέναλτι στο 75′.

Στο Γάζι, ο Πόρος υπέστη ήττα-σοκ από τον ΑΟΑΝ με 0-2, χάρη σε γκολ που σημείωσαν στο 30′ ο Μαρκάκης και στο 79′ ο Παπαδόπουλος, ενώ ο Καστελλιανάκης έχασε πέναλτι, σπαταλώντας μία πολύτιμη ευκαιρία να ξαναβάλει στο παιχνίδι

Στις Αρχάνες, ο Γιούχτας με τον Νίκο Κατσικοκέρη να σημειώνει δύο γκολ, ένα στο φινάλε του πρώτου μέρους και ένα ακόμα στο 53′, κατάφερε να επικρατήσει 2-0 της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

Στο Ατσαλένιο, ο ΠΟΑ με δύο γκολ του Φώτη Καϊμακαμούδη στο 16′ και στο 27′ κατάφερε να πάρει σαφέστατο προβάδισμα, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη και στην επανάληψη δέχτηκε δύο γκολ. Στο 74′ ο Σελάμης και στο 87′ ο Μαναρώλης διαμόρφωσαν το τελικό 2-2, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως μεγάλη ευκαιρία έχασε στο φινάλε ο ΠΟΑ με τον Κερμενίδη, όταν ο Βροντάκης “κράτησε” το 2-2.

Στο Ρέθυμνο, στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Ρεθυμνιακό και τον Αστέρα Ρεθύμνου, ο Δελήμπασης με γκολ στο 18′ έδωσε τη νίκη στο συγκρότημα του Γιώργου Λυρώνη, ενώ στη Νέαπολη η ομώνυμη ομάδα και ο Αλμυρός έμειναν στο 0-0.

Τέλος, Δαμάστα και Αναγέννηση Ιεράπετρας πήραν ξεκούραστα τρίποντα απέναντι σε Παλαιόχωρα και Άρη Ρεθύμνου, που αποσύρθηκαν από το πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

data-id="4247" data-cid="1027" data-gmtime="1618147800" data-gmdate="2021-04-11 13:30" data-cc="gr">