Επιστρέφει εκεί που ανήκει! Στην Volley League o τεράστιος ΟΦΗ!

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΟΦΗ σε μια μαγική ατμόσφαιρα, επικράτησε του Πανιώνιου με 3-1 και επέστρεψε εκεί που ανήκει. Στην Volley League και στο υψηλότερο επίπεδο του ελληνικού βόλεϊ!

Μια φανταστική ατμόσφαιρα, εφάμιλλη τελικών πρωταθλημάτων και κυπέλλων δημιούργησαν οι εκπληκτικοί φίλοι του ΟΦΗ, οι οποίοι μετέτρεψαν το κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ σε ένα «καυτό» «Γεντί Κουλέ», με το παιχνίδι να καθυστερεί να ξεκινήσει περίπου πέντε λεπτά.

Ξεκίνημα στο ματς με άσο από τον αρχηγό του ΟΦΗ Ρουμελιώτη, με τον κόσμο να σπρώχνει τους παίκτες του Όμιλου στο πρώτο σετ, ωστόσο το σερβίς του Πανιωνίου δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν πίσω στο σκορ με 2-5. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος κρατούσε το προβάδισμα, διατηρώντας τη διαφορά από τους 2 μέχρι τους 3 πόντους.

Ο ΟΦΗ συνέχισε νωθρά, με τον Πανιώνιο να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων για το 8-12, Προβάδισμα πέντε πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι και το 9-14, με τον Νίκο Αντωνιάδη με δεύτερο τάιμ άουτ, να προσπαθεί να αφυπνίσει τους παίκτες του.

Το τάιμ άουτ βοήθησε τους παίκτες του Νίκου Αντωνιάδη να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όταν από λάθος και άσο του Μάκινεν, μείωσε σε 11-14, όμως με ένα μπλοκ άουτ, ο Πανιώνιος έκανε το 11-15. Οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν το προβάδισμα του, εκμεταλλευόμενος το αδύναμο σερβίς και την κακή υποδοχή του ΟΦΗ, φτάνοντας στο 15-20.

Ο Όμιλος απάντησε με δύο σερί πόντους, όμως ο Πανιώνιος βρήκε απάντηση για το 17-21. Δύο σερί πόντοι από τον ΟΦΗ και 19-21, μπλοκ για το 20-21, βάζοντας φωτιά στο ΒΑΚ! 20-22 από μπλοκ άουτ, Κωνσταντινίδης σερβίς άουτ για το 21-22, νέο μπλοκ άουτ για το 21-23 του Πανιωνίου, Καφαντάρης για το 22-23, Ρουμελιωτάκης με καρφί για το 23-23!

Πόντος για τον Πανιώνιο και 23-24, χαμένο σερβίς από τον Ζέλερ για το 24-24! Ο Ρουμελιωτάκης στο σερβίς, άμυνα του Πανιωνίου, καρφί του Μιχαΐλοβιτς για το 25-24, πρώτο set ball για τον ΟΦΗ! Ο Παλέντζας ισοφάρισε σε 25-25 σε ένα συγκλονιστικό σετ! Καρφί του Φινλανδού Μάκινεν για το 26-25, ξανά ο Παλέντζας έκανε το 26-26. Τρομερή υποδοχή Μάκινεν, τρίτο σετ μπολ για τον ΟΦΗ από πλασέ του Μιχαϊλοβιτς, ο οποίος όμως εκτέλεσε το σερβίς, στέλνοντας την μπάλα άουτ για το 27-27!

Κακό σερβίς από τους φιλοξενούμενους, τέταρτο σετ μπολ για τον Όμιλο! Ο Μάκινεν εκτέλεσε το σερβίς, το οποίος σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στο ΒΑΚ, ωστόσο δόθηκε άουτ, τρομερή υποδοχή Ρουμελιωτάκη, καρφί Μιχαΐλοβιτς για το 29-28, πέμπτο σετ μπολ για τον ΟΦΗ! Σε έναν φανταστικό πόντο, με αλλεπάλληλες άμυνες, ο Ρουσόπουλος με μπλοκ έκανε το 30-28 και το 1-0 για τον ΟΦΗ, σε μια απίστευτη ανατροπή για τον Όμιλο!

Στο δεύτερο σετ, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 και 4-2, αντεπίθεση του Πανιωνίου σε 4-5, μπλοκ Ρουσόπουλου για το 5-5. με τον ΟΦΗ να αυξάνει ξανά την διαφορά στους 2, για το 9-7 με καρφί του Ρουτσόπουλου. Ο ΟΦΗ με τον εκπληκτικό Μιχαΐλοβιτς έκανε το 13-10,ολιγόλεπτη διακοπή στον ΟΦΗ, για έναν πόντο που έφερε πολύ συζήτηση, με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 15-13.

Ο Μιχαΐλοβιτς, έγραψε το 17-13, με το ΒΑΚ να… σείεται! Ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων για το 18-14, απάντησε ο Ιστορικός για το 18-16, Σερβίς Κόκκινου με τη βοήθεια του φιλέ για το 20-16,

Μείωσε εκ νέου ο Ιστορικός σε 20-18, στον πρώτο χρόνο ο Καγιαλής για το 21-18 μέσα σε πανδαιμόνιο! Ο Πανιώνιος βρήκε τις απαντήσεις για το 22-22, προβάδισμα ΟΦΗ για το 23-22, σε ένα ακόμη συγκλονιστικό σετ! 23-23, χαμένο σερβίς από τον Κωνσταντινίδη και πρώτο σετ μπολ για τον ΟΦΗ! Ο Ρουσόπουλος έκανε κακό σερβίς, για το 24-24.

Ο αρχηγός του ΟΦΗ έκανε το 25-24 με μπλοκ άουτ, δεύτερο σετ μπολ, μπλοκ Μάκινεν για το 26-24 και 2-0! Στο τρίτο σετ ισορροπία στους πρώτους πόντους, πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων για τον ΟΦΗ με άσο του τρομερού Μάκινεν για το 5-3. Ο ΟΦΗ διατήρησε το προβάδισμα των δύο πόντων για το 10-8, με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει σε 11-11.

Ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο πόντων για το 16-14, καρφί άουτ του Ρουσόπουλου για το 16-16, πλασέ Καγιαλή για το 17-16, λάθος του Πανιωνίου και νέο προβάδισμα δύο πόντων για τον Όμιλο! 19-17 με Μάκινεν, Καγιαλής με καρφί για το 20-18, πέντε πόντοι για την νίκη! 20-20 o Ιστορικός, φάση διαρκείας και 21-20 για τον ΟΦΗ σε ένα συγκλονιστικό τρίτο σετ, όπως και τα δύο προηγούμενα.

Καρφί Μαρσέλος για το 21-21, νέο προβάδισμα για τον Όμιλο για το 22-21, νέα ισοφάριση για το 22-22 με πόντο του Χατζηνικολάου, νέο πόντος Μιχαΐλοβιτς για το 23-22, λάθος ο πασαδόρος του ΟΦΗ για την νέα ισοφάριση (23-23), σετ μπολ για τον Πανιώνιο και 23-24. Το σερβίς του Παλέντζα ήταν άστοχο και νέα ισοφάριση στο ΒΑΚ (24-24).

Μπλοκ άουτ και μπροστά ο Πανιώνιος για το δεύτερο του σετ μπολ, 24-25, Μάκινεν και ξανά στα ίσα (25-25). Οριακά άουτ το σερβίς του Φινλανδού, τρίτο σετ μπολ για τον Πανιώνιο, ξανά ο Μιχαΐλοβιτς για το 26-26, νέος πόντος για τον Ιστορικό από τον Ζέλερ για το 26-27. Τέταρτο σετ μπολ για τον Πανιώνιο, μπλοκ του Ζέλερ και 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τέταρτο σετ ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 4-1, άσος του Μιχαΐλοβιτς για το 5-1! Ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου έφερε το ματς στον πόντο (5-4), λάθος σερβίς για το 6-4! Καγιαλής μπλοκ στον Χατζηνικολάου για το 7-4! Ο Σλοβένος διαμόρφωσε το 9-6, άουτ Παλέντζα για το 10-6.

13-9 από λάθος του Πανιωνίου, 14-9 από τον μαγικό Μάκινεν! 16-10 από άσο του Μιχαΐλοβιτς, λάθος του Πανιωνίου για το 17-10, με τον Σλοβένο να έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην υποδοχή των Νεοσμυρνιωτών!

Με δύο σερί πόντους ο Πανιώνιος μείωσε σε 17-12, ο εκπληκτικός Μιχαΐλοβιτς έγραψε το 18-12! Σε πέντε πόντους μείωσαν οι φιλοξενούμενοι για το 19-14, Βασίλης Καφαντάρης για το 20-14, με τον Όμιλο να είναι ασταμάτητος στο 4ο σετ!

Ο Πανιώνιος δεν κατέθεσε τα όπλα και με τρεις σερί πόντους μείωσε σε 20-17, ο Μιχαΐλοβιτς ξανά παρών για το 21-17! Μπλοκ άουτ για το 22-17, με τον ΟΦΗ να αγκαλιάζει την άνοδο!

Μέσα σε αποθέωση το 23-18, πόντος Χατζηνικολάου για το 23-19, ματς μπολ από πόντο του ηγέτη Σλοβένου Μιχαΐλοβιτς, με τον Όμιλο να θέλει έναν πόντο για την άνοδο στην Volley League!

24-20 από φιλέ, δεύτερο ματς μπολ για τον ΟΦΗ, άμυνα Ρουμελιωτάκη και καρφί του Μιχαΐλοβιτς για το 25-20, με τον ΟΦΗ να επιστρέφει ξανά στα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ, με κόσμο και παίκτες να γίνεται ένα!

Τα σετ: ΟΦΗ – Πανιώνιος : 1-0 (30-28) – 2-0 (26-24), 2-1 (26-28). 3-1 (25-20)