Γκολ, θέαμα και νίκη για τον Δωριέα

Μία σημαντική νίκη και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε ο Δωριέας που επιβλήθηκε με 5-2 της Γόρτυνας.

24/03/2024 16:00
20η αγωνιστική - Β1 ΕΠΣΗ - 2023-24

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στη Β1 ΕΠΣΗ ο Δωριέας φιλοξένησε τη Γόρτυνα στο Καστέλλι, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτό και επιθετικό ποδόσφαιρο, δίχως σκοπιμότητες.

Μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν ο Ασπετάκης έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, ωστόσο η απάντηση δεν άργησε να έρθει, αφού ο Σούρλας στο 7′ ισοφάρισε σε 1-1.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος η ομάδα του Φώτη Γκουζιώτη μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, καθώς ο Κωνσταντινομανωλάκης σκόραρε για το 1-2.

Το δεύτερο μέρος άνηκε στον Δωριέα που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του. Μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως το σκηνικό, καθώς ο Νικολακάκης έκανε το 2-2 στο 57′, δύο λεπτά μετά ο Ζωγραφάκης έκανε την ανατροπή στην ανατροπή, ενώ στο 65′ ο Ασπετάκης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για να γίνει το 4-2.

Το… κερασάκι στην τούρτα του Δωριέα ήρθε με τον Παπαδαντωνάκη στο 85′ που κατάφερε να σκοράρει για να διαμορφώσει το τελικό 5-2.