Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα Μυρτιάς

Ο Αστέρας Μυρτιάς επικράτησε του ΕΓΟΗ/ΑΕ Κρητών με 0-4 και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, μετά την ισοπαλία με τον ΟΦΑΜ (1-1).

25/02/2024 18:30
17η αγωνιστική - Β1 ΕΠΣΗ - 2023-24

Ο Αστέρας Μυρτιάς επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του ΕΓΟΗ/ΑΕ Κρητών με 0-4 στα Καλέσα και έμεινε μόνος πρώτος στην 3η θέση με 34 βαθμούς.

Οι ισορροπίες από πολύ νωρίς άλλαξαν, καθώς μόλις στο 12′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κατσαμπρακάκη, ο οποίος αγωνίστηκε ως τερματοφύλακας, με τον Αστέρα Μυρτιάς να ψάχνει το γκολ και να το πετυχαίνει λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Νίκο Κοτζιά.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν και δεύτερο γκολ και το πέτυχαν με τον Χαριτάκη στο 60′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Τζιράκης σημείωσε το 0-3, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκης για την ομάδα του.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σοκολάκης στο 75′, με τον Αστέρα Μυρτιάς να κρατάει τη νίκη, ενω ο ΕΓΟΗ/ΑΕ Κρητών κράτησε τη μαχητικότητα, αγωνιζόμενος από νωρίς με 10 παίκτες.