Άφαντος ο ΟΦΗ έχασε από τον Παναθηναϊκό! (vids)

Ο ΟΦΗ ήταν απογοητευτικός στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό πληρώνοντας απουσίες και έλλειψη επιθετικού στο ρόστερ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-0, ξενερώνοντας τον φανταστικό κόσμο της ομάδας που γέμισε το “Γεντί Κουλέ”.

28/08/2022 21:00
Super League 1 - 2η αγωνιστική

Ο ΟΦΗ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δυνατά στα πρώτα λεπτά με την βοήθεια του κόσμου που γέμισε το “Γεντί Κουλέ” θέλοντας να πιέσει ψηλά τον Παναθηναϊκό, ωστόσο στο 11ο λεπτό είδε τον Νέιρα να αποχωρεί τραυματίας από το γήπεδο κάτι που επηρέασε την απόδοση της ομάδας.

Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ εξαφανίστηκε από το γήπεδο και ο Παναθηναϊκός κυκλοφορούσε την μπάλα προσπαθώντας να απειλήσει την εστία του Στίβενς. Στην πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού οι “πράσινοι” πήραν προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Πέρεθ βρήκε τον Παλάσιος από τα δεξιά και αυτός με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια συνέχισαν να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι αξιόλογο μπροστά κάτι που δείχνει και την…αδυναμία της ομάδας στο επιθετικό κομμάτι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 33ο λεπτό, όταν ο Αϊτόρ σέντραρε και ο Σποράρ μπήκε ανάμεσα σε Βούρο και Γιοχού και με προβολή έκανε το 0-2.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ξανά μπει στο ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να δημιουργήσει μια καλή στιγμή στις καθυστερήσεις με το σουτ του Λάρσον, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Νιόπλιας πέρασε στο παιχνίδι τον Μπουζούκη για να κάνει πιο επιθετικό τον ΟΦΗ, ωστόσο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να κρατάει με ευκολία το υπέρ του 2-0. Από την μεριά του ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Ο έμπειρος τεχνικός πέρασε στο παιχνίδι και τον Αποστολάκη με τον νεαρό να ξεσηκώνει το γήπεδο με την ενέργεια του. Μάλιστα ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία να ξανά μπει στο ματς, όταν η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε λάθος και ο Ντικό βρέθηκε απέναντι από την εστία σε πλάγια θέση, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

Η ώρα περνούσε ο ΟΦΗ δεν γινόταν απειλητικός και ο Παναθηναϊκός κρατούσε με ευκολία του 0-2. Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να μπουν στο ματς, όταν ο Μπουζούκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και ο ΟΦΗ γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια, παρουσιάζοντας παράλληλα και απογοητευτική εικόνα στον κόσμο της ομάδας που γέμισε το “Γεντί Κουλέ”.

ΟΦΗ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Αρχικές συνθέσεις

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ
46'
ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ
64'
ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ
ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ
11'
ΜΕΣΟΣ
68'

Αλλαγές

68'
ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ
76'
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ
76'
86'

Η ροή της αναμέτρησης:

ΤΕΛΟΣ – Ο ΟΦΗ γνωρίζει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό με 2-0.

95′ Τεράστια διπλά επέμβαση Στίβενς.

90′ Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

86′ Ο Παλάσιος άφησε την θέση του στον Βαγιαννίδης και ο Αϊτόρ στου Φρόκου.

85′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Μπουζούκη να σουτάρει και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

82′ Ξαφνικό σουτ Στάικου με τον Μπρινιόλι να διώχνει σε κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Λάρσον δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας.

80′ Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι ο ΟΦΗ βρίσκεται πίσω στο σκορ με δύο γκολ.

75′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σποράρ αφήνει την θέση του στον Ιωαννίδη. Στην θέση του Χουάνκαρ ο Γκάνεα.

73′ Φάουλ για τον ΟΦΗ σε πλάγια θέση. Ο Μπουζούκης εκτέλεσε με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει άνετα.

70′ Κάρτα στον Μαρινάκη για φάουλ πάνω στον Παλάσιος.

69′ Τρομερή στιγμή για τον ΟΦΗ όταν η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε λάθος, ο Ντικό βρέθηκε απέναντι από τον Μπρινιόλι σε πλάγια θέση, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

68′ Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό με τον Βέρμπιτς να περνάει στην θέση του Κουρμπέλη.

68′ Νέα αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Τοράλ να αποχωρεί και τον Στάικο να παίρνει την θέση του.

64′ Ο Γιοχού αποχωρεί για να μπει στο παιχνίδι ο Διαμαντής, ενώ ο Τοράρισον άφησε την θέση του στον Αποστολάκη.

63′ Ο ΟΦΗ συνεχίζει να παρουσιάζει την ίδια εικόνα του στο παιχνίδι.

57′ Αδύναμο σουτ Παλάσιος μπλόκαρε εύκολα ο Στίβενς.

54′ Δυνατό φάουλ του Ντικό πάνω στον Κώτσιρα με τον παίκτη του ΟΦΗ να δέχεται την κάρτα από τον Φωτιά.

50′ Κάρτα στον Κουρμπέλη για φάουλ πάνω στον Μεγιάδο. Κάκιστη εκτέλεση φάουλ από τον Μπουζούκη η μπάλα στην αγκαλιά του Μπρινιόλι.

Η πρώτη εκτίμηση για τον Νέιρα κάνει λόγο για ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο του αριστερού ποδιού. Η κατάσταση του θα επανεκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο με τον ΟΦΗ στην σέντρα.

Το δεύτερο ξεκινάει με αλλαγή για τον ΟΦΗ, αφού ο Γιαννούλης άφησε την θέση του στον Μπουζούκη.

Μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Σχόλιο: Ο ΟΦΗ δεν παρουσιάστηκε στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει δύο γκολ εύκολα και να έχει σαφέστατο προβάδισμα νίκης. Ο Νίκος Νιόπλιας πρέπει να αλλάξει πολλά στην ομάδα για να μπορέσει να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Ημίχρονο στο “Γεντί Κουλέ”. ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-2

49′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ μετά από φάση διαρκείας ο Λάρσον σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

46′ Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Ο Αϊτόρ  εκτέλεσε ο Σποράρ πήρε την  κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

45′ Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

41′ Φωνές για πέναλτι πάνω στον Ντικό, ο Φωτιάς συνέχισε το ματς.

36′ Διακοπή στο ματς καθώς ο Τοράλ συγκρούστηκε στον αέρα με τον Σάρλια. Όλα καλά με τους ποδοσφαιριστές συνεχίζεται το παιχνίδι.

35′ Γύρισμα Τοράλ, δεν προλαβαίνει να μπει στην φάση ο Ντικό με αποτέλεσμα να καταλήξει πλάγιο η μπάλα για τους πράσινους.

33′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό που κάνει το 0-2. Μετά από σέντρα του Αϊτόρ ο Σποράρ έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στίβενς.

31′ Σουτ Σποράρ η μπάλα πέρασε άουτ.

29′ Σωτήριο τάκλιν του Βούρου σε κάθετη του Αϊτόρ με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ με τον Πούγγουρα να παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα να καταλήγει άουτ.

24′ Επιστρέφουν οι ποδοσφαιριστές και το παιχνίδι συνεχίζεται ξανά.

23′ Διακοπή για να πάρουν οι δύο ομάδες μια… ανάσα.

20′ Ο ΟΦΗ καλείται να αντιδράσει μετά το γκολ του Παναθηναϊκού και να βρει άμεση απάντηση.

16′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Μετά από μπαλιά του Πέρεθ, ο Παλάσιος με διαγώνιο σουτ κάνει το 0-1.

14′ Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Εκτελέστηκε  πλασαριστά με τον Ντικό να διώχνει.

11΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα δεν μπορεί να συνεχίσει με τον Ντικό να περνάει στην θέση του.

10′ Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ δείχνει εξαιρετικά ανασταλτικά στοιχεία με καλύψεις παντού.

4′ Επικίνδυνο γύρισμα Χουάνκαρ έκοψε τελευταία στιγμή ο Λάρσον.

2′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο κερδίζει ο Τοράλ. Εκτέλεσε ο Λάρσον όμως ο Βούρος ήταν σε θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα να τελειώσει η φάση.

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε!

Στην σέντρα ο Παναθηναϊκός και όλα έτοιμα για την έναρξη.

Αρχηγός για τον ΟΦΗ ο Κώστας Γιαννούλης, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Δημήτρης Κουρμπέλης.

Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες! Φανταστική ατμόσφαιρα από τους οργανωμένους του ΟΦΗ με πυρσούς.

Φανταστική ατμόσφαιρα από τον κόσμο του ΟΦΗ που δίνει το σύνθημα για τη νίκη.

Οι δύο ομάδες έχουν μπει στα αποδυτήρια και πλέον μετράμε αντίστροφα για την σέντρα της αναμέτρησης.

Κάτω από έντονες αποδοκιμασίες μπήκαν στα γήπεδο Φωτιάς και ενδεκάδα Παναθηναϊκού.

Μπήκαν οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ για ζέσταμα με τον κόσμο να τους αποθεώνει…

Πριν το ματς θα βραβευθεί ο μασέρ της ομάδας, Λεωνίδας Σακούτης από τη Super League, ως το μακροβιότερο μέλος του ΟΦΗ. Θα τον βραβεύσουν όλοι οι ποδοσφαιριστές

Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων.

Μαζεύεται ο κόσμος στο γήπεδο όσο περνάει η ώρα. Υπενθυμίζουμε πως οι φίλοι της ομάδας έκαναν πορεία προς το γήπεδο ενώ αποθέωσαν την αποστολή την ώρα που αναχωρούσε από το ξενοδοχείο.

Ο κόσμος του ΟΦΗ έδωσε το σύνθημα της νίκης! (vid)

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΦΗ: Στίβενς, Βούρος, Γιοχού(64′ Διαμαντής), Μαρινάκης, Γιαννούλης(46′ Μπουζούκης), Ντιουσέ, Μεγιάδο, Τοράρινσον(64′ Αποστολάκης), Λάρσον, Νέιρα(11′ Ντικό λ.τ.), Τοράλ(68′ Στάικος λ.τ.).

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Σωτηρίου, Μανδάς, Πασαλίδης, Θεοδοσουλάκης.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ(76′ Γκάνεα), Πούγγουρας, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Κουρμπέλης(68′ Βέρμπιτς), Τσέριν, Αιτόρ(86′ Φρόκου), Παλάσιος(86′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ(76′ Ιωαννίδης).

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σάντσες, Σιδεράς, Καμπετσής.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη GRANDSPORT (@grandsport.gr)

Απρόοπτο στην αποστολή του ΟΦΗ, αφού ο Κωσταντίνος Μπαλογιάννης ένιωσε ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο με αποτέλεσμα να αποφασιστεί να μείνει εκτός αποστολής για το μεγάλο ντέρμπι.

Απρόοπτο με Μπαλογιάννη: Έμεινε εκτός αποστολής!

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με νίκη το πρωτάθλημα και έρχεται στο Ηράκλειο για το θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΟΦΗ μπορεί να μην έκανε καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα γνωρίζοντας την ήττα στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, ωστόσο σήμερα είναι αποφασισμένος να κάνει το “restart” και να πάρει την πρώτη του νίκη μπροστά στον κόσμο του.