Κέρδισε Ασίτες και προκρίθηκε ο Ανθεστίων

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ανθεστίωνα επικράτησε 2-0 των Ασιτών στο παιχνίδι της 3ης φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ηρακλείου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι και την πρόκριση, σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, αρχικά στο 15’ ο Κεφάκης ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας το 1-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Δρακούλης έκανε το 2-0, «καθαρίζοντας» την πρόκριση.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν κακός, οι φάσεις ελάχιστες και το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, με το σκορ αυτό να χαρίζει τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του Θραψανού.

Ανθεστίων: Χρονάκης, Μακρογιαννάκης, Ανυφαντάκης, Γιούγκα, Βαρδής (88’ Παχάκης), Χότζα (88’ Δρακάκης), Στρατάκης, Τρουλάκης (80’ Σφακιανάκης), Κεφάκης, Μπερνίκου, Δρακούλης (75’ Φωτόπουλος)

Ασίτες: Γκόγκος, Κοπιδάκης, Αριστεινίδης (20’ λ.τ. Μανουσάκης Γ.), Ρουμπάκης Μ., Κοζορώνης, Σταματάκης (61’ Περογαμβράκης), Ρουμπάκης Κ., Λιανδράκης Γ. (46’ Αναστασάκης Δ.), Αποστολάκης Γ., Κοτζαδάκης Γ., Γιαννακόπουλος.