Πρόκριση με… καμπανάκια για τον ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ χωρίς να πατήσει… γκάζι κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους “16” του κυπέλλου Ελλάδος, κερδίζοντας με 1-0 στον Αχέροντας Καναλακίου

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ είχε από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο της αναμέτρησης κρατώντας την κατοχή της μπάλας, ωστόσο ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν τον βοηθούσε να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο και να απειλήσει την εστία του Βλάχου.

Ο Νίκος Νιόπλιας ζητούσε από τους παίκτες του ένα γρήγορο γκολ το οποίο θα έδιωχνε το άγχος και θα έδινε το προβάδισμα από νωρίς για πρόκριση που ήταν και ο μοναδικός στόχος.

Το γκολ ήρθε στο 24ο λεπτό όταν ο Καμαού κέρδισε πέναλτι,  με τον Καστάνιος να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σκοράρει κάνοντας το 0-1. Από εκεί και μετά δεν δημιουργήθηκε κάτι αξιόλογο στις δύο εστίες με τον ΟΦΗ να πηγαίνει με το υπέρ του σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχέροντας Καναλακίου μπήκε με στόχο να πιέσει τον ΟΦΗ μήπως και μπορέσει να μπει στο ματς, ωστόσο η εστία του Βάτερμαν εκτός από μια φάση στο 61ο λεπτό με φάουλ δεν απειλήθηκε. Από την άλλη ο Νίκος Νιόπλιας που μοίρασε το χρόνο σε ποδοσφαιριστές για να έχουν αγωνιστικό ρυθμό για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, έβλεπε τους ποδοσφαιριστές του να πιέζουν για να καθαρίσουν το ματς, όμως οι ευκαιρίες των Καστάνιος και Γρίβα δεν έβρισκαν στόχο.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια του ΟΦΗ ο οποίος φαινόταν σαν να κάνει “αγγαρεία” στο ματς, πιέζοντας για το γκολ, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να παίρνει την πρόκριση στους “16”, ωστόσο χτύπησαν… καμπανάκια για την συνέχεια!

Αχέρων: Βλάχος, Κωνσταντίνου, Θεοδωράκης, Καππίας, Παπανίκου, Ζδραβος, Φράγκος, Πότσης, Γεωργίου, Βέρμπης, Τσούτσης.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Γαγέγος, Ναμπί, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Καστάνιος.

Η ροή της αναμέτρησης:

ΤΕΛΟΣ! Ο ΟΦΗ κερδίζει με 1-0 τον Αχέροντα Καναλακίου και περνάει στους “16” του θεσμού.

93′ Στην αντεπίθεση ο Γρίβας κερδίζει κόρνερ.

92′ Κόρνερ για τους γηπεδούχους. Έδιωξαν του ΟΦΗ.

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αχέροντα Καναλακίου με την κεφαλιά του Ζδράβου, όμως η φάση σταμάτησε για οφσαιτ.

85′ Πέντε λεπτά ακόμα για να ολοκληρωθεί το ματς.

80′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Βέρμπη να αστοχεί σε κενή εστία.

78′ Παραλίγο το λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, κόρνερ για τους γηπεδούχους. Σουτ Βασιλειάδη η μπάλα ψηλά άουτ.

76′ Έξω ο Καστάνιος μέσα ο Ντουρμισάι

72′ Γύρισμα Γρίβα, μπλόκαρε ο Βλάχος

65′ Σουτ Γρίβα η μπάλα άουτ.

64′ Αντεπίθεση για τον ΟΦΗ, ο Καστάνιος έκοψε την μπάλα όμως έδιωξαν την μπάλα οι αμυντικοί.

60′ Έξω ο Ναμπί με τον Φαν Ντάινεν για να μπουν Γρίβας, Νέιρα.

59′ Ευκαιρία για τον Αχέροντα, μετά από φάουλ, όμως ο Βάτερμαν μπλόκαρε.

57′ Φάουλ σε καλή θέση για τον Αχέροντα. Εκτελέστηκε με τον Φαν Ντάινεν να παραχωρεί κόρνερ. Έδιωξε ξανά ο Καστάνιος σε πλάγιο.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ θα κάνει δύο αλλαγές με τον Σελίμοβιτς και τον Γκαγιέγος να αποχωρούν και τον Μεγιάδο με τον Λυμπεράκη να περνάνε στο γήπεδο.

Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο

Ημίχρονο στην Πρέβεζα με τον ΟΦΗ να προηγείται με 1-0.

47′ Κόρνερ για τον ΟΦΗ. Εκτέλεσε ο Γκαγιέγος, ο Βλάχος έδιωξε με γροθιές.

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

41′ Πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, αφού ο αγωνιστικός χώρος δεν βοηθάει τον ΟΦΗ να παίξει το παιχνίδι του.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει το γρήγορο γκολ που έψαχνε και πλέον διώχνει το άγχος.

24′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ με τον Καστάνιος να σκοράρει με πέναλτι!

23′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ! Ο Καστάνιος θα αναλάβει την εκτέλεση.

18′ Τίποτα σπουδαίο στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ ακόμα να προσπαθεί να βρει ρυθμό στο παιχνίδι του.

10′ Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάτι το σημαντικό

5΄ Σέντρα Φαν Ντάινεν μπλόκαρε εύκολα ο Βλάχος

2′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Αχέροντα με τον Ζδράβο να σουτάρει και τον Βάτερμαν να μπλοκάρει.