Ιστορικό διπλό μετά απο 31 χρόνια για τον ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ πέτυχε την δεύτερη νίκη στην ιστορία του εκτός έδρας απέναντι στον ΠΑΟΚ, μετά τη σεζόν 1992-93.

31 χρόνια χρειάστηκαν να περάσουν, και αρκετοί προπονητές από τον πάγκο του Ομίλου, για να μπορέσει να «χαμογελάσει» ξανά στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ, με τα δύο παιχνίδια να έρχονται με ανατροπή, καθώς ο ΟΦΗ έχανε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0 και στο δεύτερο βρήκε τα δύο γκολ για να πάρει το «διπλό».

Συγκεκριμένα, στις 29 Ιανουαρίου του 1993, όταν ο Ευγένιος Γκέραρντ ήταν ακόμα στον πάγκο του Ομίλου, ο ΟΦΗ βρισκόταν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ από το γκολ του Κώστα Λαγωνίδη, με τον Νίκο Μαχλά και τον Λύσανδρο Γεωργαμλή να πετυχαίνουν τα γκολ της ανατροπής στο δεύτερο μέρος, στο 64′ και στο 83′ αντίστοιχα.

Με πρωταγωνιστή τον Σαλσέδο, σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή στην Τούμπα!

Τη δεύτερη νίκη στην Τούμπα, πέτυχε σήμερα (27/10/2024) ο ΟΦΗ, με τον Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο, και τον Ντεσπόντοφ να ανοίγει το σκορ στο 35′, αλλά η «χρυσή» αλλαγή του Σαλσέδο, που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 74′ και έκανε την ασίστ για την ισοφάριση του Φούντα στο 77′, πέτυχε και το γκολ της ανατροπής δύο λεπτά αργότερα, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη 31 χρόνια αργότερα.