Ήττα στη Νέα Σμύρνη για τα Χανιά

Πληρώνοντας και πάλι μια αμυντική αδράνεια σε στατική φάση, τα Χανιά γνώρισαν την ήττα από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Τα Χανιά για την 2η αγωνιστική της Super League 2 ηττήθηκαν, σήμερα, Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου, με 1-0 από τους “κυανέρυθρους”, μένοντας για δεύτερο ματς χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Στο αγωνιστικό μέρος τα Χανιά έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, αλλά αυτός που τελικά σκόραρε ήταν ο Πανιώνιος, ο οποίος εκμεταλλευόμενος μια αμυντική αδράνεια σε κόρνερ άνοιξε το σκορ με τον Αυλωνίτη στο 20ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα τα Χανιά απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Τσέλιο, ενώ είχαν ακόμη δυο εξαιρετικές στιγμές στις καθυστερήσεις του α’ μέρους στο οποίο τα Χανιά είχαν κατοχή μπάλας 62%.

Στο β’ μέρος τα Χανιά για την ισοφάριση, χωρίς όμως να βρουν μεγάλες ευκαιρίες κι έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

8’ Ο Τσέλιος βγάζει συρτή σέντρα από τα αριστερά, αλλά το πλασέ του Αρτουντουάγκα καταλήγει άουτ.
17’ Συρτή σέντρα του Μπούση στο δεύτερο δοκάρι, από πλεονεκτική θέση ο Πιερτζιάκομι πλασάρει άουτ
20’ Εντυπωσιακή επέμβαση του Σαφαρίκα στο σουτ του Κολοβού, παραχωρεί κόρνερ
20’ Από την εκτέλεση κόρνερ ο Αυλωνίτης από κοντά ανοίγει το σκορ με «τακουνάκι» (1-0)
23’ Ο Τσέλιος από πλεονεκτική θέση κι έπειτα από ασίστ του Λεμονή, πλασάρει πάνω από τα δοκάρια χάνοντας μοναδική ευκαιρία
41’ Μακρινό σουτ του Κολοβού μπλοκάρει σε δυο χρόνους ο Σαφαρίκας
45+1’ Από φάουλ του Προβυδάκη στο δεύτερο δοκάρι ο Μανουσάκης πιάνει το μονοκόμματο σουτ, αλλά ο Γιαννακόπουλος απομακρύνει εντυπωσιακά
45+2’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Πανιωνίου με τον Προβυδάκη να σουτάρει άουτ
51’ Διαμαρτυρίες των Χανίων για χέρι του Μπούση μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου, ο διαιτητής δεν δίνει παράβαση
52’ Ωραίος συνδυασμός Προβυδάκη και Τσέλιου που στρώνει στον Λεμονή που σουτάρει άστοχα
62’ Σουτ του Τσέλιου μέσα από την περιοχή μπλοκάρει ο Γιαννακόπουλος
88′ Σουτ του Αλεξανδράκη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σαφαρίκα
90+4′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, η μπάλα άουτ

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος (Αντώνης Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Αυλωνίτης, Πότση, Χρούστινετς, Μπούσης, Τσορνομάζ, Γκίνη (58’ Νιγκουέμ), Κολοβός (71′ Αλεξανδράκης), Βερνάδος (58’ Στούπης), Φελίσιο (77′ Διονέλλης), Πιερτζιάκομι (77′ Γεμιστός).

Χανιά (Δημήτρης Σπανός): Σαφαρίκας, Προβυδάκης, Στεπίνσκι (66′ Κόλα), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Αρτουντουάγκα (79′ Παχής), Λεμονής, Τσέλιος (79′ Λιάτσος), Μουνάφο (25’ Κυριακίδης), Μανουσάκης (66′ Πινακάς), Μάλτσι.