Εντός έδρας ήττα στην εκπνοή για τα Χανιά στην πρεμιέρα

Με ήττα ξεκίνησαν την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα τα Χανιά τα οποία έχασαν στα Περιβόλια από την Καλαμάτα με σκορ 1-2 για την 1η αγωνιστική της Super League 2.

Τα Χανιά μπήκαν ορμητικά στο ματς, ανέλαβαν την πρωτοβουλία και άρχισαν να πιέζουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε από τον Τσέλιο, αλλά την δεύτερη φορά που ο έμπειρος μέσος της ομάδας βρέθηκε σε θέση βολής δεν λάθεψε και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα θέλησε να πιέσει ψάχνοντας την ισοφάριση, την οποία τελικά βρήκε στο 76ο λεπτό με τον Μορσάι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς στις καθυστερήσεις παίρνοντας τη νίκη με το γκολ του Ντιγκινί και πάλι μετά από στημένη φάση.

Οι κυριότερες φάσεις του ματς
11’ Ο Τσέλιος κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, εντυπωσιακά ο Κότσαρης αποκρούει και στην συνέχεια ο Παχής σουτάρει άουτ!
18’ Φάουλ του Προβυυδάκη από πλάγια θέση, η μπάλα στο πίσω δοκάρι ο Γκμπενιόν δεν προλαβαίνει
23’ Σέντρα του Προβυδάκη με το αριστερό από τη δεξιά πλευρά βρίσκει τον Τσέλιο, ο οποίος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
31′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Σαφαρίκα στην κεφαλιά του Μπακαγιόκο μετά την εκτέλεση φάουλ του Μορέιρα.
55′ Πλασέ του Μορσάι φεύγει άουτ
65′ Σε θέση βολής ο Ντιγκινί, ο Σαφαρίκας διώχνει με τα πόδια και παραχωρεί κόρνερ
76′ Μεγάλη εξ επαφής επέμβαση του Σαφαρίκα σε κοντινό πλασέ του Βασιλαντωνόπουλου, παραχωρώντας κόρνερ
76′ Από το κόρνερ ο Μορσάι από κοντά κάνει το 1-1
83′ Ο Μουνάφο διώχνει πάνω στη γραμμή τη κεφαλιά του Αλκαναράζ
86′ Σουτ του Ντιγκινί φεύγει άουτ
90+2′ Από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Ντιγκινί από κοντά με πλασέ κάνει το 1-2.

Οι συνθέσεις:

Χανιά: Σαφαρίκας, Στεπίνσκι (82′ Πινακάς), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Προβυδάκης, Λεμονής, Παχής (68′ Αρτουντουάγκα), Τσέλιος, Μουνάφο, Μανουσάκης, Μάλτσι (64′ Κόλα)

Καλαμάτα: Κότσαρης, Ουές (68′ Βασιλαντωνόπουλος), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (46’ Μουστακόπουλος), Αναστασόπουλος (76′ Γρίβας), Ριένστρα (46’ Μονσάι), Μέντες, Παμλίδης (46’ Ντιγκινί), Αλκαναράζ.