Φιλική νίκη με ανατροπή για τον Ζαρό κόντρα στον Ρούβα

Ο Ζαρός πήρε τη φιλική νίκη με 2-1 στην έδρα του Ρούβα στο τοπικό ντέρμπι της Μεσσαρας.

Ο Ρούβας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 13ο λεπτό. Έπειτα από κόρνερ του Σεϊκ, ο Καλεμάκης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 1-0. Η ομάδα του Νίκου Τσερεβελάκη έχασε νέα καλή ευκαιρία στο 29′, ΄όταν μετά από ωραία ανάπτυξη και συρτή σέντρα του Κουτεντάκη, ο Πηρουνάκης έκανε με τη μία του σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στη συνέχεια ο Ζαρός ισορρόπησε και μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Κλαπάκης εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση και μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη είχε το σύνολο του Φάνη Χαλκιαδάκη, με τον Ξεκαρδάκη να βγαίνει σε τετ α τετ, αλλά τον γκολκίπερ του Ρούβα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Ζαρός μάλιστα έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Κοτζαδάκης έκανε το 2-1 για τους «πράσινους», αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πάντως οι δύο προπονητές έβγαλαν σίγουρα χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων των ομάδων τους σε Α1 και Α2 ΕΠΣΗ αντίστοιχα…

Οι συνθέσεις:

Ρουβας: Ιατράκης, Καλεμάκης, Φάκας, Κουτεντάκης, Μανουσάκης, Κοκολάκης, Σεϊκ, πηρουνάκης, Ντέτσικας, Χριστοφοράκης, Μαστραχάς

Έπαιξαν και οι: Γρηγοράκης, Ζερβός, Τσατσάκης, Παπαγιαννάκης Κ., Παπαγιαννάκης Κ., Παπαδόπουλος Ν.

Ζαρος: Λιουδάκης, Λεμονάκης, Αλμπαντάκης Β., Αλμπαντάκης Ε., Κοκορέλιας, Καπιζιώνης, Λυκούδης, Κλαπάκης, Κοτζαδάκης, Σαριδάκης Ν., Ξεκαρδάκης

Έπαιξαν οι: Παπαδοβασιλάκης, Καλεμάκης Ι., Ιατρομανωλάκης Μ., Ανδρέας.