Φιλική νίκη για το Ασήμι απέναντι στη Φαιστό

Το Ασήμι πήρε τη νίκη στο άτυπο μεσσαρίτικο ντέρμπι επικρατώντας της Φαιστού.

Έχοντας καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, το Ασήμι επιβλήθηκε με 4-0 της Φαιστού, η οποία κρατάει την πολύ ανταγωνιστική εικόνα στα πρώτα 60 λεπτά (από τα συνολικά 80 της αναμέτρησης).

Ο Μπέρκης ήταν αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής, αφού έχασε δύο πέναλτι για τους γηπεδούχους, ήταν όμως και ο άνθρωπος που έκανε το 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο. Ακολούθησαν τα γκολ από τους Ντρομπονίκου, Ιβάν και Μηναδάκη που διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Αμφότεροι οι δύο προπονητές έμειναν ικανοποιημένοι, αφού το Άσημι ήταν ιδιαίτερο παραγωγικό και έφτιαξε αρκετές φάσεις, ενώ και η Φαιστός μπόρεσε σε μεγάλο διάστημα με μία ιδιαίτερα νεανική σύνθεση να σταθεί επάξια στο γήπεδο με έναν αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας.

Οι συνθέσεις:

Ασήμι: Αγγελιδάκης, Αβανίδης, Ντόκο, Ξαγοραράκης, Μακράκης, Παπουτσιδάκης, Χατζάκης, Μπέρκης, Σούρλα, Ψυχαράκης, Χατζηπαυλίδης.

Έπαιξαν και οι: Κεφάκης, Γρηγοράκης, Σφακιανάκης, Ιβάν, Ντρομπονίκου.

Φαιστός: Μαυρογιαννάκης, Γρηγοράκης, Ντόκο, Παπαδάκης Γ.Μ., Σκαντζάκης, Κουτεντάκης, Παπαδάκης Στ., Καργάκης, Φυντικάκης, Παπαδάκης, Κουτσάκης.

Έπαιξαν και οι: Ροδοτάκης, Ασκοξυλάκης, Παπαδάκης Λ., Δόρι, Σάρκα, Τσούπί, Μαραγκάκης.