Η Ισπανία ήταν σαρωτική και πήρε πολύτιμο τρίποντο στον όμιλο «φωτιά» (vid)

Η αποτελεσματική Ισπανία νίκησε με 3-0 τους Κροάτες που δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε από το σημείο του πέναλτι.

Σαρωτική ήταν η Ισπανία στην πρεμιέρα της στο Euro 2024. Επικράτησε 3-0 της Κροατίας στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου και πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο σ’ έναν όμιλο “φωτιά” που περιλαμβάνει επίσης Ιταλία και Αλβανία.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης με ασίστ του Ρουίθ, ο οποίος λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 32′ βρήκε δίχτυα για το 2-0. Ο Καρβαχάλ έκανε το 3-0 στο 45+2′, καθαρίζοντας για την Ισπανία από το πρώτο κιόλας μέρος. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Κροάτες δεν κατάφεραν να μειώσουν και να ασκήσουν πίεση στους παίκτες του Ντε Λα Φουέντε.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Νάτσο, Κουκουρέγια, Πέδρι (59′ Όλμο), Ρουίθ, Ρόδρι (86′ Ζουμπιμέντι), Γιαμάλ (86′ Τόρες), Γουίλιαμς (68′ Μερίνο), Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόγκρασιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (65′ Πάσαλιτς), Κόβασιτς (65′ Σούτσιτς), Μπρόζοβιτς, Μάγερ, Κράμαριτς (72′ Πέτκοβιτς), Μπούντιμιρ (56′ Πέρισιτς).