«Λύγισε» στην παράταση το ΓΕΛ Γαζίου των 9 παικτών – 4η θέση στην Ελλάδα!

Το ΓΕΛ Γαζίου τα έδωσε όλα απέναντι στο 1ο ΓΕΛ Αγρινίου στον μικρό τελικό του πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος, ωστόσο τελικά ηττήθηκε με 3-5 στην παράταση μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Την 4η θέση στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα κατέκτησε το ΓΕΛ Γαζίου, που «λύγισε» στον μικρό τελικό απέναντι στο 1ο ΓΕΛ Αγρινίου.

Οι πρωταθλητές Ηρακλείου μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχαν τον απόλυτο έλεγχο παίρνοντας προβάδισμα με 3-1 στο πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ του Σταυρόπουλου και ένα του Μερκούρη.

Ωστόσο καθοριστική ήταν η αποβολή του Κωστάκη, που έδωσε τη δυνατότητα στους Αγρινιώτες να επιστρέψουν στο ματς, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 3-3 στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Εκεί το Γάζι είδε και δεύτερο παίκτη του να αποβάλλεται, μένοντας με εννιά παίκτες, με αποτέλεσμα, το Αγρίνιο να φτάσει στη νίκη με 3-5.