Πρώτη νίκη με Διαμαντόπουλο

Τα Χανιά πήραν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2, επικρατώντας 1-0 της Δόξας Δράμας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, ο οποίος με όμορφη κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο τέρμα των Κρητικών.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, ωστόσο έπρεπε να φτάσουμε στο 22’ για να φύγει ο Διαμαντόπουλος τετ-α-τετ μετά από λάθος στην άμυνα της Δόξας, όμως η τελική του ενέργεια κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Ηλιάδη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπραμπίγια απείλησε με συρτό φάουλ το οποίο πέρασε κάτω από το τείχος, όμως ο Ηλιάδης ήταν σε ετοιμότητα.

Η Δόξα Δράμας απάντησε και αυτή με φάουλ, καλύτερα εκτελεσμένο από του Μπραμπίγια. Ο Μαυριάς εκτέλεσε και ο Κουτζαβασίλης έδιωξε με δυσκολία πάνω στη γραμμή την μπάλα, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Αγγελόπουλου μέσα από την περιοχή, σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών των Χανίων.

Στο 38’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «λύσουν» το γόρδιο δεσμό. Ο Μπραμπίγια εκτέλεσε εξαιρετικά το κόρνερ από τα δεξιά και ο Διαμαντόπουλος με «ψηλοκρεμαστή» κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 43’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Χάμοντ έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά και πάσαρε στον αφύλακτο Μενσά, ο οποίος όμως έκανε κακό τελείωμα και έστειλε την μπάλα άουτ, από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 53’ τα Χανιά έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν ο Κάρλος πάτησε στην περιοχή, πάσαρε στον Μασένα, με τον δεύτερο να στέλνει τη μπάλα έξω, μπροστά σε κενή εστία.

Στο 63’ ο Κάρλος πήρε μέτρα, δεν τον μάρκαρε κανείς φτάνοντας κοντά στην μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Ηλιάκη, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46’ Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά (46’ Σωτηράκος), Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29’ λ.τ. Κάρλος), Σουντουρά, Μασένα (61’ Βρεττός), Μπραμπίγια (88’ Παναγιωτούδης), Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Μαυρίας (54’ Βάντερσον), Παπαργυρίου (86’ Κουκόλης), Μπελεβώνης, Αγιώτης, Χαμόντ, Βουγιακλίγια (54’ Σαμπανίδης), Μπολάκης (54’ Σπυρόπουλος), Μενσά (71’ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος, Άντερσον.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του παιχνιδιού. Πρώτη νίκη για τα Χανιά στο πρωτάθλημα!

Μπλοκάρει ο κουτζαβασίλης και πέφτει κάτω για καθυστερήσεις.

Νέο κόρνερ, η Δόξα προσπαθεί να βρει το γκολ ισοφάρισης.

90+3′ Κόρνερ για τη Δόξα.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού οι οποίες θα είναι τέσσερα λεπτά.

90′ Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όμως ο διαιτητής σφυρίζει επιθετικό φάουλ!

88′ Έξω ο Μπραμπίγια, μέσα ο Παναγιωτούδης. Έκλεισε τις αλλαγές του ο Αλέκος Βοσνιάδης.

87′ Στο έδαφος ο Μπραμπίγια.

86′ Στη θέση του Παπαργυρίου ο Κουκόλης.

84′ Ο Σουντουρά έκανε πολύ όμορφη ατομική ενέργεια αλλά η τελική του πάσα δεν ήταν καλή.

81′ Στο έδαφος ο Σωτηράκος ο οποίος δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα.

Καλή ήταν η εκτέλεση έδιωξε όμως ο Σουντουρά.

79′ Φάουλ για τη Δόξα, ευκαιρία για σέντρα μέσα στην περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή της μπάλας όμως δεν μπορούν να απειλήσουν την εστία του Κουτζαβασίλη.

Δεν ήταν καλή η εκτέλεση με τους αμυντικούς να απομακρύνουν.

71′ Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά.

71′ Έξω ο Μενσά, μέσα ο Φυτόπουλος.

Διώχνει με γροθιές ο Ηλιάδης.

70′ Κόρνερ για τα Χανιά.

Δείτε την μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μασένα.
Δείτε την φάση για την οποία διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Άντερσον.

66′ Σουτ του Μπελεβώνη, χωρίς δύναμη όμως.

63′ Ο Κάρλος βρήκε χώρο λίγο έξω από την περιοχή, με το σουτ του να περνάει ελάχιστα ψηλά από τα δοκάρια.

61′ Αλλαγή για τα Χανιά, στη θέση του Μασένα ο Βρεττός.

Μία ώρα παιχνιδιού στα «Περιβόλια», με τα Χανιά να προηγούνται με 1-0.

57′ Ένα γυριστό σουτ του Μασένα, χωρίς πρόβλημα μπλόκαρε ο Ηλιάδης.

54′ Τριπλή αλλαγή για τη Δόξα Δράμας, έξω Μπολάκης, Μαυριάς, και Μπουγιακλίγια, μέσα Σπυρόπουλος, Βάντερσον και Σαμπανίδης.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μασένα. Ο Κάρλος μπήκε μέσα στην περιοχή, πάσαρε στον Μασένα ο οποίος με κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ, καθώς βρισκόταν υπό πίεση από τους αμυντικούς.

52′ Σέντρα-σουτ του Μαυριά, κανένα πρόβλημα για τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της Δόξα Δράμας.

50′ Στο έδαφος ο Μπραμπίγια, ο οποίος σηκώνεται σιγά σιγά.

Δύο ακόμη αλλαγές έκανε ο Αλέκος Βοσνιάδης, έξω οι Καμαρά και Ρέντζας, μέσα Σωτηράκος και Αναστασόπουλος.

Σέντρα του δευτέρου μέρους.

Δείτε το γκολ του Διαμαντόπουλου το οποίο χωρίζει τις δύο ομάδες.

Τα Χανιά ήταν καλύτερα από την Δόξα Δράμας σε αυτό το πρώτο μέρος και κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 38′, με όμορφη κεφαλιά του Διαμαντόπουλου.

Ημίχρονο στο παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 1-0.

Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Κάρλος. Η πρώτη στο ματς.

43′ Σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Χάμοντ έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, βρήκε τον Μενσά ο οποίος σούταρε ανενόχλητος όμως το τελείωμα του ήταν κακό και κατέληξε άουτ.

42′ Ένταση ανάμεσα σε Πλέγα και Μενσά με τον διαιτητή να τους χωρίζει.

Αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του Δημήτρη Διαμαντόπουλου στο φετινό πρωτάθλημα. Το πρώτο το πέτυχε κόντρα στο Λεβαδειακό.

38′ Γκολ για τα Χανιά! Ο Μπραμπίγια εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ από τα δεξιά και ο Διαμαντόπουλος με «ψηλοκρεμαστή» κεφαλιά, ανοίγει το σκορ.

37′ Φάουλ κοντά στο κόρνερ για τα Χανιά. Πιέζουν οι Χανιώτες για το γκολ.

Ο Μασένα έκανε επιθετικό φάουλ και τελειώνει η φάση.

35′ Κόρνερ για τα Χανιά.

30′ Ο Σουντουρά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και εκτέλεσε αλλά ο Ηλιάδης μπλόκαρε.

Ημίωρο στο παιχνίδι, εξαιρετικός ρυθμός μέχρι στιγμής με τις δύο ομάδες να έχουν από μία μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο καμία δεν βρήκε το γκολ.

29 Αναγκαστική αλλαγή για τα Χανιά, στη θέση του Τριανταφυλλάκου, ο Κάρλος.

Ανεβαίνει συνεχώς ο ρυθμός του ματς.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα Δράμας. Ο Μαυριάς εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, όμως ο Κουτζαβασίλης έδιωξε πάνω στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια του σουτ του Αγγελόπουλου σταμάτησε στα σώματα.

25′ Φάουλ για την ομάδα της Δράμας τώρα, σε καλό σημείο και αυτό.

24′ Ο Μπραμπίγια εκτέλεσε συρτά το φάουλ, κάτω από το τείχος, αλλά ο Ηλιάδης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

23′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους Κρητικούς.

Μετά από λάθος της άμυνας της Δόξας, ο Διαμαντόπουλος βγήκε τετ-α-τετ, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ηλιάδη.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά!

Άουτ η μπάλα μετά από κεφαλιά του Αγγελόπουλου.

21′ Φάουλ για τη Δόξα, σε καλό σημείο για να «γεμίσει» την περιοχή των Χανίων.

Συμπληρώσαμε 20 λεπτά παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά δυναμικές σε αυτό το διάστημα, ωστόσο ακόμη δεν έχουμε κάποια αξιόλογη φάση.

18′ Ένα σουτ του Μπελεβώνη από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα κατέληξε πλάγιο.

Τα Χανιά μετά το κόρνερ έφυγαν στην αντεπίθεση, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων γύρισαν άμεσα και έκοψαν την αντεπίθεση.

15′ Κόρνερ για τη Δόξα.

14′ Νέα διακοπή στο παιχνίδι καθώς βρίσκεται στο έδαφος ο Άντερσον.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να απειλήσουν περισσότερο από τη δεξιά πλευρά, με τον Μπραμπίγια και τον Μασένα.

11′ Ο Χάμοντ χτύπησε στο πρόσωπο και θα περάσει για λίγο εκτός αγωνιστικούς χώρου.

Ένα σουτ από μακριά επιχείρησε ο Μασένα, δίχως όμως αποτέλεσμα.

9′ Ακόμη ένα κόρνερ για τα Χανιά.

7′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Μασένα, η μπάλα πήρε πολύ ύψος και κατέληξε άουτ.

5′ Φάουλ κοντά στην περιοχή για τα Χανιά.

Έδιωξαν οι αμυντικοί.

4′ Κόρνερ για τα Χανιά.

Το φάουλ εκτελέστηκε με πάσα και δεν είχε στη συνέχεια κάποιο αποτέλεσμα.

3′ Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά.

2′ Μακρινό σουτ του Μαυρία, αρκετά ψηλά.

Απομάκρυναν οι αμυντικοί των Χανίων.

1′ Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

Σέντρα στο παιχνίδι!

Στη σέντρα η Δόξα Δράμας.

Με 4-1-4-1 οι φιλοξενούμενοι.

Με σύστημα 4-2-3-1 οι γηπεδούχοι.

Βγαίνουν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ηλιόλουστος ο καιρός στα Χανιά, με 17 βαθμούς κελσίου η θερμοκρασία.

Λιγότερο από δέκα λεπτά έμειναν για την έναρξη της αναμέτρησης.

Από την άλλη η Δόξα δέχτηκε τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς έχασε με σκορ 0-2, από τον Διαγόρα.

Το περασμένο Σαββατοκύριακο τα Χανιά έμειναν στο 0-0 στην Ξάνθη, με την ομώνυμη ομάδα.

Στον πάγκο της Δόξα Δράμας, βρίσκονται οι Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Μαρινάκης, Φυτόπουλος, Κουκολης, Σαμπανίδης, Παρασκευάς, Παπαϊωάννου, Ουάντερσον.

Στον πάγκο για τα Χανιά βρίσκονται οι Λαμπίρης, Αναστασόπουλος, Σωτηράκος, Δημητριάδης, Κάρλος, Βρεττός, Καρτσαμπάς, Παναγιωτούδης και Φέκκας.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Ντάουλας Φώτιος από το σύνδεσμο Δυτικής Αττικής, βοηθοί οι κ.κ. Χρηστάκος, Οικονόμου, ενώ 4ος ο κ. Κρασαγάκης.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά, Πλέγας, Τριανταφυλλάκος, Σουντουρά, Μασένα, Μπραμπίγια, Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Μαυρίας, Παπαργυρίου, Μπελεβώνης, Αγιώτης, Χαμόντ, Βουγιακλίγια, Μπολάκης, Μενσά, Αγγελόπουλος, Άντερσον.

Από την άλλη η Δόξα Δράμας, θα προσπαθήσει να πάρει και αυτή την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα αλλά να πετύχει και το πρώτο της γκολ.

Τα Χανιά θα «ψάξουν» σήμερα την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ανάμεσα σε Χανιά και Δόξα Δράμας.