Μπορούσαν τη νίκη τα Χανιά, έμειναν στο «Χ» στην Καλαμάτα

Καλαμάτα και Χανιά, ήρθαν ισόπαλοι με 1-1, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του νοτίου ομίλου της Super League 2.

[jsCumatchshrtMatchDetails match_id =”238015″]

[jsCumatchshrtMatchAnalytics match_id =”238015″]

Τα Χανιά αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε ένα καίριο σημείο του αγώνα (καθυστερήσεις του ημιχρόνου) αντέδρασαν και ισοφάρισαν νωρίς στο δεύτερο μέρος και με βάση τις ευκαιρίες θα μπορούσαν να είχαν πάρει το «διπλό».

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Οι μοναδικές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο ήταν κάποια σουτ που δεν βρήκαν εστία. Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα χάρη σε γκολ του Ρόβα.

Στην επανάληψη, τα Χανιά μπήκαν πολύ δυναμικά και από το ξεκίνημα άρχισαν να πιέζουν την άμυνα της Καλαμάτας. Στο 51′ η κυριαρχία των Χανίων απέδωσε καρπούς με τον Γιώργο Μάναλη να ισοφαρίζει σε 1-1. Η ανωτερότητα των «κυανόλευκων» συνεχίστηκε και λίγο αργότερα ο Τσέλιος κέρδισε την αποβολή του Μοζέρ, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή.

Στο 83′ ένα σουτ του Τσέλιου πέρασε άουτ, με τα Χανιά να φεύγουν με τον ένα βαθμό από την Καλαμάτα.