«Βlack out» στο Αγρίνιο

Απίστευτο και όμως αληθινό αυτό που έπαθε ο ΟΦΗ στο Αγρίνιο, αφού σε ένα δικό του παιχνίδι δεν μπόρεσε να πάρει κάτι μετά από ένα πεντάλεπτο “black out” γνωρίζοντας έτσι την ήττα με 2-1 από τον Παναιτωλικό για την 14η αγωνιστική.

Ο ΟΦΗ από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης παρά τον χάλια αγωνιστικό χώρο κατάφερε να πάρει την κατοχή της μπάλας και να επιβάλλει το ρυθμό του δημιουργώντας ευκαιρίες στα καρέ του Κνετ, χωρίς βέβαια να μπορέσει να τις εκμεταλλευτεί και να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Πιο συγκεκριμένα τον… χορό των φάσεων, άνοιξε ο Νέιρα στο 6′, όταν  έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Κνετ ήταν εκεί για να μπλοκάρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Γιώργου Σίμου έχασε μια ακόμα ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν βγήκε στην κόντρα επίθεση και ο Κοροβέσης από πλάγιο θέση έπιασε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω.

Οι ευκαιρίες δεν σταμάτησαν εκεί για τον ΟΦΗ, αφού και ο Σαρδινέρο είχε την ευκαιρία να χρηστεί σκόρερ όταν βγήκε απέναντι από τον Κνετ, όμως το πλασέ του σταμάτησε και πάλι στον τερματοφύλακα των “κιτρινομπλε”.

Για τον Παναιτωλικό η μόνη ευκαιρία σημειώθηκε στο 44′ με τον Βέργο, αφού ο ΟΦΗ είχε κλείσει καλά τους χώρους και μόνο από δικά του ατομικά λάθη μπορούσε η ομάδα του Δέλλα να δημιουργήσει κάτι σημαντικό στα καρέ του Σωτηρίου. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ι. Παπαδόπουλο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά στο γήπεδο, έδωσε χώρο στον Παναιτωλικό ο οποίος απειλούσε μόνο με σέντρες. Η ομάδα του Γιώργο Σίμου μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης και κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 55′, όταν ο Ουές πάσαρε στον Στάρτζεον, αυτός με την μια στον Σταϊκο με τον τελευταίο να “εκτελεί” από την μικρή περιοχή τον Κνετ για το 0-1.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν σε μαρκάρισμα του Σελίμοβιτς πάνω στον Αριγίμπι, ο Παπαδόπουλος πήγε στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάζουρεκ, όμως ο Σωτηρίου μάντεψε σωστά και κράτησε το 0-1 για τον ΟΦΗ.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ κράτησε μπάλα με αποτέλεσμα να ξεφύγει από την πίεση του Παναιτωλικού και να κρατήσει εύκολα το υπέρ του αποτέλεσμα. Μάλιστα όσο περνούσε η ώρα ο Παναιτωλικός άφηνε χώρους στον ΟΦΗ, ο οποίος έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ουές, Στάρτζεον, οι οποίοι δεν βρήκαν στόχο για να “καθαρίσουν” το παιχνίδι.

Ο Παναιτωλικός από το 80′ και μετά ανέβασε στροφές και από το πουθενά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν ο Μανθάτης προσπάθησε να βγάλει σέντρα η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Σωτηρίου.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Παναιτωλικός έφερε… τούμπα το παιχνίδι, όταν ο Τζανακάκης σέντραρε ο Ματσόλα πήρε την κεφαλιά και μετά από αδράνεια στην άμυνα ο Λιόβας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος παρότι ο Σαρδινέρο είχε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-2 όταν βγηκε τετ α τετ.

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιόβας, Κωνσταντόπουλος, Μεντίνα(Τζανακάκης), Περέιρα, Τσιγγάρας, Ταχάρ, Ντίας, Αργίμπι, Μάζουρεκ, Βέργος(Μανθάτης).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης(Λυμπεράκης), Σελίμοβιτς, Βούρος(Γκαργκαλατζίδης), Διαμαντής, Μεγιάδο, Νέιρα, Στάρτζεον, Σταϊκος(Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο.

Το φιλμ της αναμέτρησης:

Τέλος στο παιχνίδι. Ο ΟΦΗ έχασε ένα δικό του ματς από τον Παναιτωλικό με 2-1!

Ο ΟΦΗ έχει ελάχιστα δευτερόλεπτα για να απαντήσει.

Με δέκα ο ΟΦΗ αφού ο Νέιρα δέχτηκε κόκκινη κάρτα!

Βούρος και Σταϊκος έξω, Τσιλιανίδης και Γκαργκαλατζίδης στο παιχνίδι!

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος!

90′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ για το 2-2! Ο Σαρδινέρο βρέθηκε φάτσα με τον Κνετ και κατάφερε να το χάσει!

Απίστευτο αυτό που συμβαίνει σήμερα με τον ΟΦΗ. Χάνει ένα παιχνίδι μέχρι τώρα μέσα από τα χέρια του.

Ο Τζανακάκης σέντραρε ο Ματσόλα πήρε την κεφαλιά και μετά την ολιγωρία του Σελίμοβιτς ο Λιάβας από κοντα κάνει το 2-1.

85′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό!

84′ Κάρτα στον Μεγιάδο για φάουλ σε καλό σημείο για το Παναιτωλικό!

Ο Μανθάτης από το πουθενά προσπάθησε να κάνει μια σέντρα σουτ και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Σωτηρίου!

83′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό!

81′ Σουτ Στάρτζον η μπάλα κόντραρε.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Στάρτζεον να παίρνει την κεφαλιά η μπάλα να περνάει λίγο έξω.

79′ Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα κερδίζει ο ΟΦΗ με τον Στάρτζεον.

78′ Έξω ο Μεντίνα μέσα ο Τζανακάκης

Έδιωξε ο Λιάβας για τον Παναιτωλικό.

78′ Καλή φάση από το γύρισμα του Ουές η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Φαουλ του Σελίμοβιτς η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

73′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΟΦΗ.

72′ Κάρτα στον Λιάβα.

70′ Ματσόλα και Μανθάτης στη θέση των Βέργου και Μάζουρεκ.

Έξω ο Κοροβέσης μέσα ο Λυμπεράκης. Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ

66′ Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση

65′ Παραμένει το 0-1 χάρη στον έμπειρο τερματοφύλακα του ΟΦΗ!

Το βγάζει ο Σωτηρίου!

Ο Μάζουρεκ στην εκτέλεση.

Πέναλτι για τον Παναιτωλικό αποφασίζει ο Παπαδόπουλος!

Παραμένει στο VAR ο Παπαδόπουλος!

Ο ίδιος ο Παπαδόπουλος πάει στο VAR να δει την φάση.

Τώρα περιμένει ο Παπαδόπουλος το VAR για την φάση του πέναλτι που ζητάει ο Παναιτωλικός.

59′ Τάκλιν του Σελίμοβιτς στον Αριγίντι παίζεται λέει ο Παπαδόπουλος.

Μετράει το γκολ κανονικά και το παιχνίδι συνεχίζεται. 0-1 ο ΟΦΗ!

Καθυστερούν αρκετά στο VAR για να πάρουν απόφαση!

Ελέγχεται και από το VAR το γκολ!

Μετά από αρκετή υπομονή οι παίκτες του ΟΦΗ γύρισαν την μπάλα, ο Στάρτζεον έστρωσε στον Σταϊκο και αυτός από την μικρή περιοχή “εκτελεί” τον Κνετ κάνοντας το 0-1.

55′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ!

52′  Σέντρα Αριγίντι σωτήρια ο Διαμαντής!

49′ Κεφαλιά Βέργου μπλοκάρει εύκολα ο Σωτηρίου

Έδιωξαν του ΟΦΗ

48′ Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό.

Ο ΟΦΗ δεν έχει μπει καλά στο παιχνίδι δίνοντας μπάλα στους γηπεδούχους.

47′ Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό.

Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Χωρίς κίνδυνο πέρασε η φάση.

46′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό μετά την προσπάθεια του Βέργου.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Γιώργος Σίμος ζήτησε στην ανάπαυλα από τους παίκτες του να παίξουν όπως στο πρώτο 20λεπτο με περισσότερη διάρκεια αυτή τη φορά και αποτελεσματικότητα.

Οι δύο ομάδες βγήκαν και πάλι στον αγωνιστικό χώρο για την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου.

Σχόλιο ημιχρόνου: Ο ΟΦΗ είναι ανώτερος από τον Παναιτωλικό έχει δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως και πάλι πληρώνει την αστοχία του. Αν ελαττώσει τα προσωπικά λάθη αργά η γρήγορα θα ρθει το γκολ.

Ημίχρονο στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός – ΟΦΗ 0-0

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

43′ Πρώτη φάση για τον Παναιτωλικό, με τον Βέργο να σουτάρει, ο Σωτηρίου εύκολα μπλόκαρε.

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από μονομαχίες έδιωξαν οι παίκτες του ΟΦΗ.

36′ Παραλίγο λάθος από Σωτηρίου. Κόρνερ για τον Παναιτωλικό

Δέκα λεπτά ακόμα για το πρώτο ημίχρονο. Πάντα στο 0-0 το παιχνίδι.

Κάρτα στο Βούρο για φάουλ στην μεσαία γραμμή.

31′ Φάουλ του Σταϊκου κεφαλιά Σελίμοβιτς η μπάλα άουτ

Όσο περνάει η ώρα ο αγωνιστικός χώρος γίνεται πολύ κακός!

Το παιχνίδι έχει 4 φάσεις και αυτές είναι όλες από τον ΟΦΗ.

28′ Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Σαρδινέρο να βρίσκεται απέναντι από τον Κνετ, και τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να μπλοκάρει.

27′ Μακρινό σουτ Σελίμοβιτς μπλόκαρε ο Κνετ

Ο Παναιτωλικός σε αυτά τα πρώτα λεπτά δεν έχει απειλήσει σε καμία περίπτωση την εστία του Σωτηρίου

Στο 25′ είμαστε πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες

Έδιωξαν και πάλι οι παίκτες του ΟΦΗ

22′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό με τον Διαμαντή να κάνει καθοριστικό τάκλιν

Διώχνουν του ΟΦΗ στο πρώτο δοκάρι

Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό από τον Σελίμοβιτς

20′ Λάθος Σελίμοβιτς σουτ Μάζουρεκ η μπάλα κόρνερ για τον Παναιτωλικό

Και πάλι ο ΟΦΗ με 11 στο γήπεδο

Σηκώνεται ο Πορτογάλος  και ο ΟΦΗ παίζει με παίκτη λιγότερο μέχρι να ξανά μπει στο ματς.

13′ Διακοπή στο ματς αφού ο Στάρτζεον είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο

10′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Κοροβέση να πιάνει το διαγώνιο σουτ και η μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

7′ Νέο κόρνερ για τον ΟΦΗ

Σουτ Νέιρα η μπάλα στα χέρια του Κνετ

5′ Πρώτο κόρνερ στο ματς και το κερδίζει ο ΟΦΗ

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στις πρώτες προσπάθειες φαίνεται πως ο αγωνιστικός χώρος είναι αρκετά βαρύς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

Ο ΟΦΗ θα είναι στην σέντρα.

Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

Αυτή τη στιγμή έβγαλε ξανά ήλιο στο Αγρίνιο. Φαίνεται να έχει τρελαθεί ο καιρός!

Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα και πλέον μετράμε αντίστροφα για την σέντρα της αναμέτρησης.

Ο καιρός στο Αγρίνιο δεν είναι καλός, αφού από το πρωί βρέχει συνεχώς και ενώ είχε σταματήσει την τελευταία ώρα μόλις τώρα άρχισε πάρα πολύ δυνατή βροχή.

Υπενθυμίζουμε στον πρώτο γύρο στο Ηράκλειο, ο ΟΦΗ μοιράστηκε τον βαθμό με τον Παναιτωλικό αφού η αναμέτρηση έληξε 1-1, κάτι που έγινε για πρώτη φορά στα μεταξύ τους ματς.