Τον «λύτρωσε» ο… Σπάρβ

Σε ένα κακό παιχνίδι, ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει μία επαγγελματική νίκη στο «Αλκαζάρ» με αντίπαλο την Λάρισα για την 12η αγωνιστική της Super League 1, με 0-1 χάρις το αυτογκόλ του Σπάρβ στο 58’.

Oι Κρητικοί κατάφεραν να… ρεφάρουν την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Απόλλων Σμύρνης και πήραν τη νίκη στην Λάρισα, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, χωρίς μάλιστα να δεχτούν φάση στην εστία τους.

Ο Γιώργος Σίμος παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 5-3-2, με τον Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στο κέντρο της άμυνας, με τους Γιαννούλη, Διαμαντή και Βούρο και στα άκρα της άμυνας, οι Λυμπεράκης και Ουές.

Στη μεσαία γραμμή, επέστρεψε στο βασικό σχήμα ο Μεγιάδο που εξέτισε την ποινή του, αλλά και ο Πασχάλης Στάικος, με τον Μπαλογιάννη να συμπληρώνει την τριάδα στο κέντρο, ενώ στην επίθεση, παρατάχθηκαν οι Στάρτζεον με τον Σαρδινέρο.

Οι δύο ομάδες κάνανε ένα πολύ κακό παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να καταφέρνει να παίρνει αυτό που θέλει στο τέλος της αναμέτρησης, έχοντας ελάχιστες φάσεις, ενώ η Λάρισα δεν κατάφερε να απειλήσει σχεδόν καθόλου την εστία του Σωτηρίου.

Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση. Στο 25’ ο Άντριαν Σαρδινέρο πάτησε από τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Νάγκι. Η Λάρισα, λίγα λεπτά αργότερα, απείλησε με τον Πινακά, όμως η κεφαλιά του δεν ανησύχησε τον Σωτηρίου, ο οποίος μπλόκαρε.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ ξεκίνησε πιο δυναμικά και απείλησε δύο φορές, στο 52’ και στο 55’, όμως και στις δύο περιπτώσεις ήταν εκεί ο τερματοφύλακας της Λάρισας.

Στο 58’ ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ο Μπαλογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση και με γλυκιά σέντρα, ο Σπάρβ έκανε λάθος και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 0-1.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα

Στη συνέχεια οι Κρητικοί συνέχισαν να πιέζουν, όμως το σουτ του Στάικου στο 71’ πέρασε άουτ, και του Μπαλογιάννη στο 75’ κατέληξε στα χέρια του Νάγκι.

Η Λάρισα δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με τον ΟΦΗ να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη, με την οποία ανέβηκε στην 6η θέση και έφτασε τους 15 βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

Λάρισα: Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπάρβ, Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς (80’ Ζαχαράκης), Ντουρμισάι (58’ Γιουνές), Πλατέλλας, Ζίζιτς, Πινακάς (56’ Τρούγιτς), Μπέρτος (63’ Γλυνός).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Λυμπεράκης (86’ Κοροβέσης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Βούρος, Ουές, Μεγιάδο, Στάικος, Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου), Στάρτζεον (90’ Γρίβας), Σαρδινέρο.

H Εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος! Ο ΟΦΗ παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη με αντίπαλο την Λάρισα, με σκορ 0-1.

Τελευταία δευτερόλεπτα του ματς.

90+2′ Στη θέση του Στάρτζεον ο Γρίβας.

90′ Φάουλ που εκτέλεσε ο Πλατέλλας, έδιωξε ο Βούρος.

Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

89′ Κίτρινη στον Σωτηρίου για καθυστέρηση.

Ο Φιλίπ εκτέλεσε όμως ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ. Και αυτή η ευκαιρία περνάει ανεκμετάλλευτη για την Λάρισα.

88′ Κόρνερ για την Λάρισα.

86′ Έξω ο Λυμπεράκης, μέσα ο Κοροβέσης.

Η Λάρισα κάνει πολύ κακό παιχνίδι καθώς δεν έχει δημιουργήσει ακόμα, «καθαρή» ευκαιρία.

Το γκολ με το οποίο προηγείται ο ΟΦΗ.

Το αυτογκόλ του Σπαρβ για το 0-1 του ΟΦΗ!

80′ Έξω ο Μιλοσάβλιεβιτς, μέσα ο Ζαχαράκης.

78′ Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, στη θέση του Μπαλογιάννη ο Γιάννου.

76΄Κίτρινη κάρτα για τον Γλυνό και τον Μιλοσάβλιεβιτς.

Τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης με το σκορ να είναι στο 0-1.

75′ Ένα σουτ του Μπαλογιάννη, στα χέρια του Νάγκι.

Το σουτ του Στάικου το οποίο απέκρουσε ο Νάγκι.

Η… προειδοποίηση του ΟΦΗ με τον Σταΐκο

Τελειώνει η πίεση της Λάρισας, με φάουλ υπέρ του ΟΦΗ.

72′ Πιέζει η ΑΕΛ η οποία κερδίζει το κόρνερ.

71′ Ένα σουτ του Στάικου, αρκετά μέτρα μακριά από την εστία.

70′ Φάουλ έξω από την περιοχή για τον ΟΦΗ.

Αν παραμείνει το αποτέλεσμα μέχρι τέλους, ο ΟΦΗ θα ανέβει στην 6η θέση, φτάνοντας τους 15 βαθμούς.

66′ Κίτρινη κάρτα ο Μπαλογιάννης. Η πρώτη του παιχνιδιού.

63′ Έξω ο Μπέρτος, μέσα ο Γλυνός για την Λάρισα.

Προβάδισμα για τον ΟΦΗ, με αυτογκόλ του Σπάρβ.

Ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα, ο Σπάρβ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του.

58′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ!

58′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ.

56′ Διπλή αλλαγή για την Λάρισα, έξω οι Ντουρμισάι και Πινακάς, μέσα οι Γιουνές και Τρούγιτς.

55′ Σουτ του Στάρτζεον, εύκολα στα χέρια του Νάγκι.

Αυτή ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου.

52′ Σουτ του Στάικου το οποίο εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Νάγκι.

Αρκετοί ποδοσφαιριστές και από τις δύο ομάδες έχουν σηκωθεί για ζέσταμα.

48′ Εκτέλεσε ο Ντουρμισάι, η μπάλα πέρασε άουτ.

47′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους.

Έναρξη του δευτέρου μέρους.

Ημίχρονο στην Λάρισα, χωρίς σκορ αυτά τα πρώτα 45 λεπτά, με το θέαμα να είναι απογοητευτικό.

Οδεύουμε προς το φινάλε του πρώτου μέρους.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη.

37 λεπτά παιχνιδιού, το 0-0 παραμένει, σε ένα κακό μέχρι στιγμής, παιχνίδι.

34′ Σουτ του Μεγιάδο, η μπάλα κατέληξε στα σώματα.

32΄Κόρνερ για τον ΟΦΗ. Ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε, ο Ζίζιτς όμως απομάκρυνε την μπάλα.

31′ Σέντρα του Φιλίπ, ο Πινακάς έπιασε την κεφαλιά, καμία ανησυχία για τον Σωτηρίου.

30′ Φάουλ για την Λάρισα, κοντά στην περιοχή των Κρητικών.

Οι Κρητικοί ανεβάζουν συνεχώς ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Αυτή ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού.

25′ Ο Σαρδινέρο πάτησε στην μεγάλη περιοχή, από τα δεξιά, έκανε το τελείωμα, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Νάγκι.

Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής και από τις δύο ομάδες.

20′ Γέμισμα του Ουές από τα δεξιά, ο τερματοφύλακας της Λάρισας, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Στα τελευταία λεπτά η Λάρισα προσπαθεί να απειλήσει από τα δεξιά.

15′ Επίθεση από τα δεξιά για την Λάρισα, όμως η σέντρα του Μπέρτου, κατέληξε στα χέρια του Σωτηρίου.

Εκτέλεσε ο Μπαλογιάννης όμως ο Μπέρτος έδιωξε σε πλάγιο.

12′ Πρώτο κόρνερ της αναμέτρησης για τον ΟΦΗ.

10′ Πρώτο σουτ για τον ΟΦΗ με τον Γιαννούλη, η μπάλα όμως πέρασε αρκετά μέτρα έξω.

8′ Μία σέντρα από τα αριστερά για τον ΟΦΗ, μπλόκαρε εύκολα ο Νάγκι.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε πιο δυναμικά σε αυτά τα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να δημιουργήσει επιθέσεις, κυρίως από τα αριστερά.

5′ Σουτ του Πινακά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

2′ Φάουλ από τον Πλατέλλα, λίγο άουτ.

Έναρξη του παιχνιδιού!

Λίγα λεπτά έμειναν για την έναρξη του παιχνιδιού.

Συννεφιασμένος ο καιρός στην Λάρισα.

Λιγότερο από 15 λεπτά έμειναν για την έναρξη της αναμέτρησης.

Οι Κρητικοί σε 12 αναμετρήσεις, έχουν τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Οι Λαρισαίοι μετράνε μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και εφτά ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.

Στη βαθμολογία, η Λάρισα βρίσκεται στην 13η και προτελευταία θέση με έξι βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ στην 9η, με 12.

Στο γήπεδο θα βρίσκεται και ο πρόεδρος του ΟΦΗ, Μιχάλης Μπούσης.

Ο Βαγγέλης Πλατέλλας θα αντιμετωπίσει την πρώην του ομάδα.

Σημαντική η απουσία του Χουάν Νέιρα, ο οποίος είναι τιμωρημένος και δεν μπορεί να αγωνιστεί, όμως παράλληλα, εξίσου σημαντική η επιστροφή του Μιγκέλ Μεγιάδο, ο οποίος εξέτισε την ποινή του, στο ματς με τον Απόλλωνα.

Τέσσερις είναι οι αλλαγές στα πρόσωπα που επέλεξε ο Γιώργος Σίμος, καθώς δεν αγωνίζονται οι Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα και Γρίβας.

Με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα ο Γιώργος Σίμος, ο οποίος με το σύστημα 5-3-2, θέλει να καλύψει το κενό που υπήρχε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Λάρισα: Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπάρβ, Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντουρμισάι, Πλατέλλας, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Γιαννούλης, Διαμαντής, Βούρος, Ουές, Μεγιάδο, Στάικος, Μπαλογιάννης, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.

Οι «ασπρόμαυροι» έχουν πετύχει δύο εκτός έδρας νίκες μέχρι στιγμής, ενώ οι «βυσσινί» θα ψάξουν σήμερα την πρώτη τους νίκη, στο σπίτι τους.

Η Λάρισα μετά την ήττα από τον Παναιτωλικό την προηγούμενη αγωνιστική, με 2-1, θα ψάξει και αυτή την επιστροφή της στα θετικά αποτελέσματα, καθώς… αγνοεί τη νίκη, σε τέσσερα διαδοχικά ματς.

O ΟΦΗ μετά την εντός έδρας ήττα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης με 0-2, καλείται να πάρει τη νίκη απέναντι στην Λάρισα, η οποία «καίγεται» για βαθμούς.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το κρίσιμο παιχνίδι του ΟΦΗ στο «Αλκαζάρ» με αντίπαλο την Λάρισα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League 1.

Πηγή φωτογραφίας: onsports.gr