Έ«Χ»ασε ευκαιρίες και βαθμούς ο Ηρόδοτος!

Ο Ηρόδοτος άγγιξε το «διπλό» στην έδρα της Αναγέννησης Ιεράπετρας, ωστόσο πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες με αποτέλεσμα να μείνει στο 1-1 για την 4η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήθελαν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν αρκετές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή. Από το 10ο λεπτό και μετά ο Ηρόδοτος προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως ο Ποτουρίδης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πολώτση.

Η ομάδα του Ανδρέα Ξυδάκη κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 27’ όταν ο Μυλωνάς με ωραία προσπάθεια σούταρε έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην εστία του Πολώτση.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Λαθούρης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου κάνοντας το 1-1.

Από εκεί και μετά ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα στην αναμέτρηση, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι με αποτέλεσμα να τους βρει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ισόπαλες.

Στην επανάληψη του δευτέρου ημιχρόνου Ηρόδοτος και Αναγέννηση προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να πηγαίνει το παιχνίδι στην δύναμη και στην μεσαία γραμμή, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάτι αξιόλογο.

Στο 72’ ο Ηρόδοτος μετά από κόρνερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο η κεφαλιά του Κανδυλάκη πέρασε λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η ώρα των γηπεδούχων να απειλήσουν, ωστόσο το πλασέ του Μερκούρι μπλόκαρε ο Γεωργίου κρατώντας το 1-1.

Όσο περνούσε η ώρα ο Ηρόδοτος ανέβαζε την πίεση του στα καρέ των γηπεδούχων χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες κυρίως από στατικές φάσεις με τους Κανδυλάκη, Μυλωνά, Κοιλιάρα, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης Ιεράπετρας ήταν σε τρομερή ημέρα και κράτησε την ομάδα του στο 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον Ηρόδοτο να πληρώνει τις χαμένες του ευκαιρίες αφήνοντας δύο βαθμούς στην έδρα της Αναγέννησης Ιεράπετρας.

Αναγέννηση Ιεράπετρας:  Πολώτσης, Πυθαρούλης, Χατζάκης, Λιοντάκης, Μαστοράκης, Κωτσοβός, Ζαμπετάκης, Κόκα, Λαθούρης, Μερκούρη, Νάσι.

Ηρόδοτος: Γεωργίου, Λούσι(46’ Καργιωτάκης), Καλαμιώτης, Κανδυλάκης, Αρκούδας, Κουσίδης(63’ Γκίνη), Κοιλιάρας Δ., Καρβούνης, Μυλωνάς, Ποτουρίδης, Κασαπάκης(40’ Κίσσας).