Έχασε ευκαιρίες με το «τσουβάλι» και… χάθηκε!

Ο ΟΦΗ… πάτησε κάτω τον Αστέρα Τρίπολης, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έτσι δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 για την 19η αγωνιστική της Super League, χάνοντας παράλληλα και το… τρένο των πλέι οφ.

Ο Γιώργος Σίμος ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Αστέρα με δύο αλλαγές σε σχέση με αυτό με τον Παναθηναϊκό, αφού οι Βούρος, Μεγιάδο πήραν και πάλι φανέλα βασικού.

Πιο συγκεκριμένα οι “μελανόλευκοι” ξεκίνησαν με 5-4-1, με τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια, Ουές, Κοροβέση στα μπακ και τους Γιαννούλη, Διαμαντή και Βούρο στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Μεγιάδο, Σταϊκος, Νέιρα και Στάρτζεον, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Σαρδινέρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΟΦΗ, αφού μόλις στο 2ο λεπτό “άγγιξε” το γκολ, όταν μετά το κόρνερ του Σταϊκου, ο Βούρος πήρε την κεφαλιά, όμως στην συνέχεια ο Σαρδινέρο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πιέζοντας ψηλά με αποτέλεσμα να κερδίζει συνεχώς μπάλες. Μάλιστα στο 11′ ο Σταϊκος είχε την δεύτερη ευκαιρία για την ομάδα του, όμως το σουτ του το μπλόκαρε εύκολα ο Τσίφτσης. Στο 14΄και κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, ο Αστέρας στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Βάτερμαν κατάφερε να πετύχει το γκολ, όταν ο Φερνάντεθ σούταρε, ο Βάτερμαν δεν έδιωξε καλά και ο Τζίμας από κοντά κέρδισε τον Βούρο και έκανε το 0-1.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν ίδια, με τον ΟΦΗ να παίζει αρκετά καλά, να έχει αναγκάσει τον Αστέρα να βρίσκεται πάντα πίσω από την μεσαία γραμμή, όμως στην τελική προσπάθεια το… χαλούσε. Μάλιστα στο 36΄ οι παίκτες του Γιώργου Σίμου έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 1-1, ωστόσο το σουτ του Σταϊκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το ημίχρονο έληξε με τον ΟΦΗ να βρίσκεται συνεχώς στα καρέ του Αστέρα, χωρίς να μπορεί να βρει το γκολ με αποτέλεσμα οι Αρκάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ακριβώς με τον ίδιο ρυθμό κλείνοντας και πάλι στα καρέ του τον Αστέρα Τρίπολης ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα του δώσει την ώθηση για να κάνει την ανατροπή.

Με την είσοδο Τσιλιανίδη, ο ΟΦΗ και πάλι άλλαξε την εικόνα του στην επίθεση με αποτέλεσμα στο 60′ να κερδίσει πέναλτι με τον Σαρδινέρο, ωστόσο το VAR πήρε πίσω την απόφαση, αφού ο Στάρτζεον που έβγαλε την ασίστ ήταν οφσαιντ.

Οι παίκτες του Γιώργου Σίμου συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό την πίεση τους στα καρέ του Τσίφτση, και στο 64′ ο Σαρδινέρο δεν πρόλαβε να σπρώξει στα δίχτυα την μπάλα μετά από ωραίο γύρισμα του Ουές.

Ο ΟΦΗ στο 75′ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-1, όμως το σουτ του Τσιλιανίδη από το πέναλτι σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Τσιλιανίδης δέκα λεπτά αργότερα έχασε ξανά τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με τον Τσίφτσή να είναι εξουδετερωμένος, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, όμως ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να βάλει κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα να δεχτεί μια ήττα… μαχαιριά που τον αφήνει στο -11 από την έκτη θέση…

Η ροή της αναμέτρησης

Τέλος στο “Γεντί Κουλέ”!

Ο ΟΦΗ δεν έχει καταφέρει κάτι μέχρι τώρα στις καθυστερήσεις

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος

Στο 90′ μπήκαμε!

Τίποτα το σπουδαίο αυτή η φάση πέρασε άουτ

89′ Φάουλ σε τρομερό σημείο με τον Ντε Γκούζμαν πάνω από την μπάλα

85′ Νέα χαμένη ευκαιρία με τον Τσιλιανίδη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

84′ Αλβάρεζ μέσα, Τασουλής έξω

Ο Γιώργος Σίμος τα παίζει όλα για όλα, αφού βγάζει τα δύο μπακ του και βάζει μέσα στο ματς δύο επιθετικούς παίκτες.

82′ Σολίς και Γρίβας θα περάσουν στο ματς στην θέση των Κοροβέση, Ουές

Δέκα λεπτά ακόμα στο παιχνίδι! Πάντα στο 0-1 ο Αστέρας Τρίπολης

77′ Ο Χριστόπουλος στη θέση του Σίτο

Σουτ Τσιλιανίδη διώχνει δύσκολα με τα πόδια ο Τσιφτσής, νέο σουτ Ντε Γκουζμάν και πάνω στα σώματα.

76′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ να κάνει το 1-1 με τον Τσιλιανίδη!

Ο Μεγιάδο θα αφήσει την θέση του στο Ντε Γκούζμαν

Ο Ντε Γκούζμαν ετοιμάζεται να μπει στο ματς

Κάρτα στο Νέιρα ο οποίος είναι έξαλλος, αφού έχει βρει μπάλα στο μαρκάρισμα

Εδιωξαν του ΟΦΗ

70′ Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Γιαννούλης δεν υπολόγισε καλά, ο Κρέσπι σούταρε ο Βάτερμαν έδιωξε σε κόρνερ

Έδιωξαν του ΟΦΗ με τον Βούρο να κερδίζει και το φάουλ

68′ Κόρνερ για τον Αστέρα Τρίπολης

64′ Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Ουές να σεντράρει και τον Σαρδινέρο να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

Απίστευτα άτυχος σε αυτή τη φάση ο ΟΦΗ.

Οφσαιντ δίνει το VAR στον Στάρτζεον! Το πέναλτι δεν μετράει

Ο Κουτσιαύτης περιμένει το VAR

Ο Νέιρα στην εκτέλεση

Ο Καπίγια ανέτρεψε τον Σαρδινέρο μέσα από την περιοχή με τον Κουτσιαύτη να δίνει πέναλτι

60′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ

56′ Ο Ριέρα θα βγει από το παιχνίδι για να βγει ο Τζίμας, ενώ στην ίδια στιγμή θα αποχωρήσει ο Μουνάφο για να μπει ο Καπίγια.

Διώχνει με γροθιές ο τερματοφύλακας του Αστέρα το φάουλ του Τσιλιανίδη

Κάρτα στο Ρούμπεν Γκαρσία για φάουλ πάνω στον Κοροβέση. Σε καλή θέση αυτή η στατική φάση.

53′ Ο Σταϊκος θα βγει για να μπει ο Τσιλιανίδης

52′ Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ, με τον Νέιρα να σουτάρει και τον Τσιφτσή να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

Ο Τσιλιανίδης είναι έτοιμος να μπει στο παιχνίδι

49′ Σουτ Κρέσπι μπλοκάρει ο Βάτερμαν

46′ Κάρτα ο Μεγιάδο για φάουλ

Ο Τιλίκα άφησε την θέση του στον Κρέσπι

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο

Δείτε το βίντεο: Το δοκάρι του ΟΦΗ με τον Σταικο

Σχόλιο πρώτου ημιχρόνου: Ο ΟΦΗ είναι πολύ καλύτερος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, πιέζει βγάζει αυτοματισμούς, ωστόσο στην τελική προσπάθεια το… χαλάει. Βρίσκεται πίσω στο σκορ, από το πουθενά και στο δεύτερο μέρος πρέπει να βρει τρόπους στο να σκοράρει…

Δείτε το βίντεο: Η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μεγιάδο

Ημίχρονο στο “Γεντί Κουλέ” ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Καλό φάουλ  από τον Νέιρα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αστέρα

43′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο κερδίζει ο ΟΦΗ με τον Νέιρα

Ο ΟΦΗ είναι πολύ καλύτερος από τον Αστέρα, όμως στην τελική προσπάθεια το “χαλάει”

Δείτε το βίντεο: Το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες στο “Γεντί Κουλέ”

Ο Σταϊκος από πολύ μακριά σούταρε, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

36′ Δοκάρι για τον ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ είναι αρκετά καλός μέχρι τώρα, ωστόσο πληρώνει ξανά μια αδράνεια στην άμυνα του.

30′ Πάντα στο 0-1 ο Αστέρας Τρίπολης

Κεφαλιά Γιαννούλη, μπλόκαρε ο Τσιφτσής

27′ Τρομερή ανάπτυξη από τους παίκτες του ΟΦΗ, που κερδίζουν κόρνερ

Σέντρα Ουές, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Κοροβέσης έστρωσε στον Μεγιάδο, αυτός σούταρε, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

24′ Αγγίζει το γκολ ο ΟΦΗ!

23′ Νέα σέντρα Ουές, κεφαλιά Στάρτζεον η μπάλα ψηλά άουτ

22′ Νέα μοναδική ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Σαρδινέρο έδιωξαν οι αμυντικοί του Αστέρα

21′ Σέντρα Ουές, κεφαλιά Σαρδινέρο η μπάλα άουτ

Ούτε σε αυτή τη φάση έβγαλε κάτι ο ΟΦΗ

20′ Νέο κόρνερ για τον ΟΦΗ

17′ Κάρτα στον Βούρο για φάουλ πάνω στον Σίτο

Πέρασε το κόρνερ, πλάγιο για τον ΟΦΗ

Στην πρώτη του ευκαιρία και κόντρα στην ροή της αναμέτρησης ο Αστέρας ανοίγει το σκορ

Κόρνερ για τον ΟΦΗ, που ψάχνει άμεσα την ισοφάριση

Μετά το σουτ του Φερνάντες, ο Βάτερμαν έδιωξε και ο Τζίμας ανενόχλητος έκανε το 1-0.

14′ Γκολ για τον Αστέρα!

Ο Νέιρα εκτέλεσε η μπάλα άουτ

Νέιρα και Σταϊκος πίσω από την μπάλα

12′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο κερδίζει ο Γιαννούλης για τον ΟΦΗ

11′ Σουτ Σταϊκου μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Αστέρα

Συμπληρώσαμε τα πρώτα πέντε λεπτά στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ να είναι πιο δραστήριος

Ο ΟΦΗ μπήκε στο ματς ορεξάτος, θέλοντας από νωρίς να κλείσει τον Αστέρα στα καρέ του

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Βούρο να παίρνει την κεφαλιά, ωστόσο στην συνέχεια δεν μπόρεσε κανείς να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Κόρνερ για τον ΟΦΗ από την προσπάθεια του Σαρδινερο

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε

Ο Αστέρας θα είναι στην σέντρα της αναμέτρησης

Σε αυτόν του Αστέρα οι Παπαδόπουλος, Ρίτζις Κρέσπι, Κανελλόπουλος, Χρισόπουλος, Ριέρα, Καπίγια, Αντζούλας, Αλί Μπαμπά.

Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Σολίς, Σελίμοβιτς, Βαφέας, Τσιλιανίδης, Γρίβας, Ντε Γκούζμαν, Σουρνάκης

Τώρα μπαίνει και ο Αστέρας Τρίπολης στο γήπεδο

Ο Κώστας Γιαννούλης θα είναι ο αρχηγός του ΟΦΗ σε αυτή την αναμέτρηση

Οι παίκτες του ΟΦΗ με τις άσπρες εμφανίσεις μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Καστάνιος βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο και έχει συνομιλία με τον Γιώργο Σαμαρά.

Μετράμε αντίστροφα πλέον για την σέντρα της αναμέτρησης.

Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι παίκτες του Σίμου και κατευθύνονται στα αποδυτήρια

Να υπενθυμίσουμε στην 9η θέση ο ΟΦΗ, στην 6η ο Αστέρας

Το ίδιο και η διαιτητική τριάδα

Τώρα μπήκαν και οι παίκτες του Αστέρα για ζέσταμα

Μπήκαν οι παίκτες του ΟΦΗ στον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμα τους.

Στο “Γεντί Κουλέ” βρίσκεται και ο πρόεδρος του Αστέρα Τρίπολης, Γιώργος Μποροβήλος.

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το ζέσταμα τους

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Κοροβέσης, Ουές, Διαμαντής, Βούρος, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Σταϊκος, Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Ρούμπεν, Τασουλής, Καστάνο, Ντάνι, Σουάρεθ, Μουνάφο, Μπελόκ, Τιλίκα, Σίτο, Τζίμας, Φερνάντες

Ο Γιώργος Σίμος προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, με τους Βούρο και Μεγιάδο να επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα.

Από την άλλη ο Αστέρας Τρίπολης βρίσκεται σε καλό… φεγγάρι το τελευταίο διάστημα και θέλει να πάρει ότι καλύτερο μπορεί προκειμένου να κρατήσει διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες του.

Ο ΟΦΗ έχει μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς για να μειώσει την διαφορά από την 6η θέση στους 5 βαθμούς και να πάρει παράλληλα ψυχολογία για την δύσκολη συνέχεια που έρχεται.

Καλό απόγευμα από το “Γεντί Κουλέ”. Μαζί θα παρακολουθήσουμε  το κρίσιμο παιχνίδι των “μελανόλευκων” για την 19η αγωνιστική.